Almero: Smrtící bahenní stěna pohřbila 25 tisíc lidí. Za vše mohla chyba úřadů

Sopka Nevado del Ruiz v roce 1985

Sopka Nevado del Ruiz v roce 1985

Foto: Wikimedia Commons, Autor U.S. Geological Survey, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.p

Možné nebezpečí výbuchu sopky zaznamenali odborníci už v listopadu roku 1984. Úřady však obyvatele městečka Armero uklidňovali, že o nic nejde. Když se pak o rok později začal na vesnici snášet popel, situace se opakovala. Tentokrát však mělo chování úřadů fatální následky. Ještě tentýž večer se udála masivní přírodní katastrofa. Erupci sopky doprovázel sopečný bahnotok, který připravil o život neuvěřitelných 25 000 lidí.  

Celé neštěstí zapříčinil stratovulkán Nevado del Ruiz. Patří mezi čtyři stále aktivní sopky pokryté masivy ledovců.

Sopka se začala probouzet už rok před katastrofou. Nejednalo se však o nic závažného. Horolezci si pouze všimli plynu, který uniká z jejího kráteru. Odborníci přesto vydali varování, které naznačovalo, že by se mohlo stát něco závažnějšího. Úřady veškeré nebezpečí popřely. V prosinci roku 1984 pak došlo k několika zemětřesením. Další erupce menšího charakteru se vyskytly i dva měsíce před katastrofou. Nikdo tomu ale nepřikládal velkou váhu, a tak evakuace naneštěstí nebyla na pořadu dne.

Vulkán rapidně zvýšil svou aktivitu 13. listopadu 1985. Nejdříve se objevily pouze malé erupce, které místní nijak nerozhodily. Události nabraly rychlý spád v devět hodin večer. Tentokrát sopka vybouchla znova a erupce měla fatálnější důsledek. I když erupce byla malá, přinesla lávu a horké sopečné plyny. To vytvořilo společně s ledovcem na vršku hory smrtelnou kombinaci. Ledová kra se při výbuchu roztavila a společně s vyvrženým sopečným materiálem vytvořila tzv. lahar, jinak řečeno bahnotok. Masivní proudy této směsi popela, úlomků ztuhlé lávy a vody se následně ze svahu sopky řítily až 60 kilometrovou rychlostí. Za sebou přitom nechávaly strašlivou spoušť (Zdroj: https://talk.youradio.cz, . 13. listopadu: Den výbuchu sopky Nevado del Ruiz, 13.11.2018)

Obyvatelé městečka Armero neměli v tu chvíli ponětí, co se několik desítek kilometrů od nich odehrává. Ničivá vlna dorazila až kolem půlnoci, když už většina spala. Třicetimetrová bahnitá stěna po své cestě nabrala vyvrácené stromy a kameny, čímž byla ještě ničivější. Neštěstí navíc podpořily další vlny, které dorazily v sekvenci následujících několika minut. Zabito bylo více než 23 000 lidí v bezprostřední blízkosti a další 2 000 v okolních městech. Armero bylo kompletně zničené a už se ho nikdy nepodařilo obnovit.

Neštěstí je označované jako druhá nejsmrtelnější událost spojená s výbuchem sopky na světě. Následuje erupci v Martiniku roku 1902, kdy bylo zabito na 28 000 lidí.

Kromě vlny solidarity a smutku vyvolala tato událost také vášnivou debatu. Kontroverzní bylo chování tamních úřadů. Ty se rozhodly ignorovat varování vulkanologů o vysokém nebezpečí výskytu laharu. Kromě toho kolumbijská vláda pouhý den po tragédii upustila od záchranných akcí s tím, že už není komu pomáhat. Mnoho lidí však uvízlo v bahně či pod sutinami. K vysvobození stačil jeřáb a čerpadlo vody. To však nikdo neměl k dispozici a záchranářům scházelo i pořádné zdravotnické náčiní. Celou situaci po tragédii ztěžovala také neprůjezdnost k danému místu. Pomoc tak byla zdlouhavá a mnohdy bez potřebného vybavení zbytečná. Stávalo se, že se dobrovolníci museli dívat, jak lidé umírají pomalou smrtí uvěznění pod sutinami (Zdroj: https://www.televizeseznam.cz, Den, kdy došlo k havárii v Armeru, 13.11.2014).

V roce 536 pokryla Evropu záhadná mlha.

Tajemná mlha v roce 536 zasáhla Evropu. Způsobila hladomor a další hrozné věci

Sopka Nevado del Ruiz se stále řadí k nejaktivnějším na světě. Navíc je pořád vysoká pravděpodobnost menších erupcí, které mohou znovu způsobit katastrofu. Odhaduje se, že je každým dnem v přímém ohrožení na 50 000 lidí.