Podle vědců z University of Miami je tímto impulsem zemětřesení 6. stupně Richterovy stupnice. Aktivní pozorování z posledních měsíců zjistila, že země se kolem sopky otřásla více jak 200 krát a nejsilnější zemětřesení mělo sílu 4,2 magnitudy. Podle odborníků k bezprostřednímu vulkanickému nebezpečí ještě nedochází, je však jen otázkou času, kdy se sopka naplno probudí.

Probuzení po 40 letech

Mauna Loa naposledy vybuchla v roce 1984 a od roku 1843 chrlila lávu dohromady 33 krát. Američtí geologové Bhuvan Varugu a Falk Amelung pomocí GPS dat a satelitních údajů zjistili, že mezi lety 2014 a 2020 se do magmatického krbu vlilo 0,11 kilometru krychlového magmatu. „Sopka kvůli tomuto prudkému přílivu magmatu zažívá doslova stres, který může uvolnit pouze zemětřesení," říká Bhuvan Varugu. „Jenže toto zemětřesení s největší pravděpodobností vyvolá silnou erupci." (Zdroj: https://news.miami.edu/rsmas/stories/2021/05/new-study-shines-light-on-hazards-of-earths-largest-volcanos.html)

Lávové proudy

Badatelé také zjistili, že sopka na východní straně začala růst. I když ví, kolik magmatu do sopky přitéká a dokážou vypočítat napětí, jež je vyvíjeno, netuší, jak velká bude zlomová oblast, která skutečně praskne. Kvůli tomu intenzivně pracují na vytvoření modelů. Ty by měly předpovědět pravděpodobné místo, z něhož bude sopka chrlit lávu.

Ostrovany zachrání modely

Proč jsou tyto modely důležité? V roce 1950 trvalo lávě jen tři hodiny, než se dostala na pobřeží Kony. Bohužel, spousta lidí se nestihla evakuovat a zemřela. I proto byla vytvořena webová stránka, která ostrovany informuje o lávových proudech a jiných sopečných nebezpečích. Dokonce se mohou podívat na online vysílání z kamery umístěné přímo na hoře. (Zdroj: https://www.usgs.gov/observatories/hawaiian-volcano-observatory)