Sovětská psychiatrická léčebna: Diagnóza schizofrenie - horší rozsudek než gulag

Nataša Slánská | 31. 5. 2020
Sovětský svaz využíval psychiatrické léčebny k internaci politicky nepohodlných osob.
KGB demonstranty zbilo a zatklo během několika minut.
Na Rudém náměstí v Moskvě protestovalo v roce 1968 8 lidí proti invazi vojsk do ČSSR.

Sovětský svaz se po Stalinově smrti snažil tvářit demokraticky. Odpůrci režimu už nebyli masově popravováni, gulagy byly v roce 1960 oficiálně zrušeny, zbývalo jen najít méně drsné místo, kam by se disidenti dali odklidit v tichosti a legálně. Skvělou službu v tomto ohledu sovětskému vedení prokázaly psychiatrické léčebny.

Když veřejnost manipulativním proslovům mocnářů přestává věřit, musí se zmanipulovat věda. Vědcům přeci důvěřuje každý. Skupina renomovaných moskevských odborníků vedená psychiatrem Andrejem Sněžněvským v 60. letech po konzultaci s komunistickým vedením a KGB zavedla nový pojem: plíživá schizofrenie. Psychiatři tvrdili, že jsou schopni rozeznat u pacienta rozvíjející se nemoc ještě předtím, než se objeví první jasné symptomy.

Režim tak dostal do ruky novou mocnou zbraň: kdokoli se opovážil kritizovat jeho praktiky, mohl být označen za duševně chorého a zavřen do psychiatrického zařízení. Jeho protest se zcela "vědecky" vysvětlil počínající schizofrenií.

25. srpna 1968 si básnířka Natalia Gorbaněvská spolu s dalšími sedmi disidenty sedla na Rudé náměstí, aby protestovala proti invazi sovětských vojsk do Československa. Demonstranti drželi transparenty s hesly: "Ať žije svobodné a nezávislé Československo!", "Ruce pryč od ČSSR!" či "Ztrácíme naše nejlepší přátele!"

Drzý kadet Jakov Ochotnikov uhodil pěstí Stalina. Diktátorova odplata byla krutá
Magazín

Drzý kadet Jakov Ochotnikov uhodil pěstí Stalina. Diktátorova odplata byla krutá

Během několika minut byli protestující brutálně zbiti tajnou policií a odvezeni k výslechu. Protože Gorbaněvská byla krátce po porodu, její soudní řízení se odložilo na později. V červenci roku 1970 soud rozhodl, že "zločin spáchala ve stavu nepříčetnosti", vlivem rozvíjející se duševní choroby. Psychiatři pak už jen přisvědčili: "Ovšem, plíživá schizofrenie jako vyšitá!"

Gorbaněvská strávila v psychiatrické léčebně tři roky a po svém propuštění emigrovala do Francie.

Disident Vladimir Bukovskij prožil v ústavu pro duševně choré téměř celá 60. léta. Protože "léčba" nevedla k nápravě, v roce 1971 byl poslán do vězení. O pět let později ho Sověti vyměnili za generálního tajemníka Chilské komunistické strany, jenž byl zatčen USA. Bukovskij později vyprávěl o drsných léčebných kúrách, které sovětští psychiatři aplikovali na politické pacienty. Nechybělo mezi nimi bití a vpichování omamných látek do žil.

Tagy Československo Francie gulag Josif Vissarionovič Stalin KGB psychiatrická nemocnice schizofrenie Sovětský svaz USA Vladimir Bukovskij