To, co bylo původně označováno za průlomový objev ve světě mykologie, se nyní stalo poutavým příběhem o záměně identity.

Všichni žasli nad zvláštní houbou

Příběh začíná před desítkami let v uznávaných Kewských zahradách v Londýně, které jsou proslulé svým botanickým výzkumem a ochranářským úsilím. Fungárium v Kew je místo skryté v podzemí, zahalené tajemstvím, které se stalo pokladnicí podivností a rarit.

Právě tam byl více než šest desetiletí hrdě vystaven zvláštní předmět připomínající houbu. Vědci i návštěvníci žasli nad jeho jedinečnými vlastnostmi a domnívali se, že jde o dosud neznámý druh houby.

V celé vědecké komunitě zavládlo vzrušení a botanici se domnívali, že narazili na nový pozoruhodný přírůstek do říše hub, patřící zřejmě do kategorie pýchavek. Exemplář byl pečlivě prozkoumaný, katalogizovaný a pojmenovaný, což upevnilo jeho místo ve vědecké literatuře. Netušili však, že je čeká šokující odhalení.

Jak se zvláštní předmět dostal do fungária?

O původu zvláštní houby se toho moc nevědělo, protože k předloženému "exempláři" nebyly nalezené žádné dokumenty. Z téměř nečitelného písma však bylo jasné, že předmět přišel z Lancashiru v roce 1952 a prozkoumalo jej několik anonymních vědců. Zaměřili se zejména na domnělé výtrusy – běžné pýchavky zemní jsou často popisované jako kulovité a nepravidelného tvaru, mající bílou nebo hnědou barvu a tlustou kožovitou pokožku.

Exemplář houby byl pak podle výtrusů, tvaru i zápachu zařazený někam k jedovatým houbám. Doktor R. W. G. Dennis, tehdejší vedoucí mykologického oddělení právě v Kew, navíc napsal, že „houba“ páchne jako "stará nebo zahřátá indická guma".

Výzkum se někdy nevyplatí

V nečekaném sledu událostí se jeden bystrý vědec rozhodl záhadný exemplář znovu prozkoumat. Během tohoto zkoumání vyšla najevo překvapivá pravda. Navzdory všeobecnému přesvědčení se vůbec nejednalo o houbu. Už vás napadá, co se z houby nakonec vyklubalo?

Ještě pro pobavení dodejme, že odhalení vyvolalo ve vědecké komunitě šok a vlnu pobavení i rozčarování. Jak mohlo dojít k tak bizarní záměně? Jak mohli zkušení botanici, kteří zasvětili svůj život studiu rostlin, naletět ohořelému artefaktu ze sportovního náčiní?

Už uhádnete, co se ukázalo být oním objektem? Ukázalo, že vzácná a ojedinělá houba byl ve skutečnosti obyčejný ohořelý golfový míček, rafinovaně maskovaný jako přírodní zázrak. Spálený golfový míček!

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Budiž panu doktorovi ale ke cti, že na konci jeho článku údajnou houbu skutečně popsal a pojmenoval Golfballia ambusta, což latinsky znamená "spálený golfový míček". Takže je celá zpráva hoax? I to je možné, vzhledem k tomu, že poprvé vyšla na apríla, tedy 1. dubna.

Ani ve vědeckém oboru nechybí humor

Tato (pro nás) úsměvná událost slouží jako poněkud trapná připomínka neodmyslitelných problémů, kterým vědci čelí při své cestě za poznáním. I ti nejzkušenější odborníci mohou být občas oklamaní, což nám připomíná důležitost neustálého zkoumání a přehodnocování ve vědeckém procesu.

Spálený golfový míček sice zmařil naděje těch, kteří očekávali převratný houbový objev, ale rozhodně zanechal nesmazatelnou stopu v historii vědeckých nehod.

Až se příště setkáte se zvláštním vzorkem nebo budete svědky vědeckého objevu, vzpomeňte si na varovný příběh o spáleném golfovém míčku, který se navždy zapsal do análů vědeckých nehod. Poučení? V podmanivém světě vědeckých objevů mohou nečekané události číhat na těch nejneočekávanějších místech a čekat, až je s trochou humoru a špetkou pokory odhalíte.

Na apríla není nikdy pozdě

Ostatně, jak se nechal slyšet Nathan Smith, bývalý vedoucí provozu fungária v Kew ve svém článku o Golfballia ambusta, zvláštní „houba“ by měla být vyřazená ze sbírek muzea: „Myslím, že Golfballia ambusta je fantastický příběh, který má skutečný dopad na to, jak chápeme, nebo možná špatně chápeme, co dělá druh druhem. Je to také velmi zábavný vtip, který jemně žehrá mykologům, kteří se možná berou příliš vážně. Vtip je však vtipný jen tehdy, když ho za vtipný považuje jeho publikum. Historie je plná vtipů, které ztratily svůj význam s tím, jak se měnil a vyvíjel jazyk, společnost a vkus lidí. Obávám se, že se k této hromadě vtipů stále častěji přidává i golfový míček.“ 

Zdroje: www.kew.org, www.dailymail.co.uk, twitter.com, twitter.com