Malé nápovědy…

Snímek, který se objevil na sociálních sítích je z australské pláže, kde to „cosi“ předvedlo v plné parádě své vzory v paletě teplých barev. „Nikdy jsem nic takového neviděl! Nádhera!“ komentuje snímek jeden z uživatelů. „To je úžasné,“ uvedl další. „Naprosto mě ohromil,“ připojil svůj názor jiný. Prvním vodítkem k tomu, „co to je“ je pláž, takže naše „barevná palačinka“ pochází z moře, kam ji vyplavil příliv. Obývá totiž štěrbiny ve skalnatých a korálových útesech a za svou potravou, což jsou mořské houby, se vydává jen v noci.

Po útesech se plazí, ostatně, jako její pozemští jmenovci. Tělo má běžně stočené, rozprostře ho jen v případě nebezpečí, kterému se snaží uniknout zvláštním vlněním těla. Díky ladným rytmickým pohybům a své karmínové barvě připomíná vlnění sukně španělské tanečnice flamenca, proto se jí říká španělská tanečnice. Spíš by se jí ale mělo říkat tanečník, protože…

Krásného mořského tvora ukazuje následující video:

Zdroj: Youtube

Protože to je mořský slimák…

Na další záběry španělského tanečníka se můžete podívat na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Tak už víme…

Odborné jméno tohoto mořské tvora je Hexabranchus sanguineus. Patří do skupiny mořských plžů bez schránky, kteří se vyznačují nápadným zbarvením a neobyčejnými tvary. Proto se jim přezdívá klaun, drak, krasavec nebo právě tanečník. Tento slimák tanečník obývá tropické a subtropické vody Indo-Pacifiku. Ač je hermafrodit, není schopný se sám oplodnit a potřebuje partnera. Vajíčka naklade na útesy a dál se o ně nestará. Ochranu jim – stejně jako dospělým jedincům – poskytuje temně růžové, oranžové až karmínově červené varovné zbarvení, které predátorům říká: jsme jedovatí. Toxiny získává z mořských hub rodu Halichondria.

I když dospělí jedinci můžou dorůstat délky až 90 centimetrů, jejich průměrná velikost je do půl metru. Španělští tanečníci obývají spíš mělčí vody, ale domov si najdou i v hloubkách do 50 metrů. Díky své barvě a schopnosti měnit tvar je tento mořský slimák oblíbeným živočichem pro pozorování potápěčů. Není vedený jako ohrožený druh, ale vzhledem k tomu, že obývá korálové útesy, které člověk svou činností ohrožuje, mohl by se i tento krásný „palačinkový“ slimák ocitnout na červené listině.    

Zdroje: earthlymission.com, oceana.org, 7news.com.au, en.wikipedia.org