Příběh Jiřího Straky, dnes už Nováka, je plný neuvěřitelných a brutálních událostí, které zasáhly celou republiku.

Už dětství jej svedlo na scestí?

Mladý Straka pocházel z na první pohled běžné rodiny, ale už v raném věku se začaly v jeho chování objevovat problémy. Psychiatrická vyšetření odhalila, že trpí syndromem psychomotorického neklidu s neurotickými projevy a téměř absencí citu. I přes nadprůměrné IQ 125 se nedokázal prosadit ve škole a jeho cesta tak nakonec vedla do hornického učiliště ve Stochově, kde však měl také problémy a chyběla mu motivace k učení.

Rozsáhlými krádežemi a drobnými delikty si mladý Straka zadělal na svou temnou cestu. Už v roce 1985, ve svých šestnácti letech, začal páchat činy, které jej uvrhly do vězení. Později se stal jedním z nejtemnějších zločinců v historii české kriminality.

Jeho dráha zločince

První Strakovou obětí byla mladá restaurátorka, kterou napadl v třešňovém sadu nedaleko Novodvorské ulice na Praze 4. Díky lsti žena unikla, ale její případ byl už skutečným začátkem Strakovy vražedné série. Brzy nato uškrtil třiadvacetiletou ženu, znásilnil ji a zanechal její tělo skryté mezi stromy, pokryté hlínou, kamením a jen ve spodním prádle.

Spartakiádní vrah, jak se Strakovi začalo obecně říkat, pak svou krutost stále stupňoval. Jeho dalšími obětmi byly lékařka a další ženy, které padly jeho sadistickým praktikám za oběť.

Bral si životy a zanechával za sebou pouze smrt a hrůzu.

V rukou policie

Policii se podařilo Straku zadržet. Jeho nízký věk šokoval nejen vyšetřovatele, ale i celou veřejnost. Podívejte se, jak vypadal v roce 1999.

Politický tlak na policii byl enormní, a tak Straka stanul před soudem, obviněn ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Byl odsouzen k deseti letům vězení, nejvyššímu trestu, jaký byl tehdy možný.

Na jeho zpověď, již pod jménem Novák, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Po amnestii Václava Havla v roce 1994 Jiří Straka byl propuštěn.

Na svobodě, pod novým jménem

Po svém pobytu v psychiatrické léčebně v Opavě, kam byl převezen z Bohnic, se Jiří Straka vrátil zpět do normálního světa bez mříží. Během svého pobytu v léčebně v Opavě se však stalo něco, co změnilo jeho životní směr. Zde totiž poznal ženu, která se stala jeho manželkou. Změnil si jméno a usadil se a společně žijí na první pohled běžný rodinný život.

Prošel psychiatrickou léčbou, změnil si jméno a usadil se na Moravě. S manželkou dokonce vychovával dítě, které si do vztahu přivedla z předchozího svazku. Přestože se zdá, že našel nový život s partnerkou, jeho minulost jako spartakiádního vraha stále nese stín temnoty a připomíná jedno z nejstrašnějších období v historii kriminální scény České republiky.

Na další dokument se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Zdroje: zoom.iprima.cz, cs.wikipedia.org, www.blesk.cz