Šikovní online vtipálci objevili fascinující trik, díky kterému uvěříte, že se vířící noční obloha na tomto proslulém impresionistickém obraze skutečně točí přímo před vašima očima. Vyzkoušejte to sami:

Zdroj: Youtube

Nejprve na pouhých třicet vteřin upřete svůj pohled na spirálovitý obraz a pak rychle přesuňte pozornost na samotnou Van Goghovu malbu. Připravte se na kouzlo…

Van Goghova Hvězdná noc v elektrizující aktualizaci ožívá prostřednictvím podmanivé optické iluze. Na pouhých 30 vteřin se zaposlouchejte do spirálovitého videa a pak nechte svůj pohled tančit nad mistrovským dílem. Jakmile vaše oči zůstanou uchváceny vířící černobílou spirálou, trénují si tento nový pohled a když přesunete pozornost na statický obraz, sehrají svou roli v úžasné iluzi - obraz jako by se vířil opačným směrem, jako by se pohyboval pouhým kouzlem.

Tento závratný optický klam je mezi znalci vizuálních triků oblíbený, ale proč tomu tak je?

Proč se zdá, že je svět v pohybu?

Začněme trochou osvěty ve stylu 90. let. Naše oči jsou jako neúnavní detektivové, kteří se snaží rozluštit složitý tanec černé a bílé ve vířícím obrazu. Pilně se zaměřují na malou bílou tečku ve středu, jak znělo zadání, a podstupují rychlokurz kompenzace. Jakmile po nějaké době přesunete pohled na podobný, ale nehybný obrazec, vaše oči se rozjedou na plné obrátky a způsobí převrácený efekt, díky němuž se i statický obraz rozpohybuje… V tomto případě Van Goghova Hvězdná noc.

A právě Hvězdná noc se svou nebeskou nádherou je dokonalým plátnem pro tento vesmírný optický zázrak. Zajímavé je, že sám umělec měl zálibu v absintu s příchutí nejrůznějších léků. Zbývá se už jen dohadovat, zda při tvorbě svého mistrovského díla a dalších úchvatných krajin narazil právě na tuto iluzi?

Optické iluze a naše vnímání

Tato fascinující optická iluze připomíná proslulý efekt vodopádu - jev, kdy se po delším pozorování vodopádu nebo pohybující se scény zdá, že se svět při odvrácení pohledu posune směrem vzhůru. Je to pocit podobný pozorování světa v kaleidoskopu.

Ačkoli ne každý prožívá optické iluze stejným způsobem, vědci záhadu našeho vnímání odhalili. Takže zatímco mistrova Hvězdná noc je pevně na svém střeženém místě, optická iluze nás vtahuje do okouzlujícího víru vizuálních zázraků - do říše, kde umění popírá gravitaci!

Zdroje: www.creativebloq.com, www.creativebloq.com, www.yahoo.com