Objevily se tak díky šokovanému rybáři starověké poklady? Indonéská řeka Musi možná skrývala legendární ztracený ostrov zlata.

V posledních pěti letech se ve vodách řeky Musi nedaleko Palembangu na indonéském ostrově Sumatra objevuje pozoruhodný nález. Rybáři narazili na starověké poklady v hodnotě desítek milionů dolarů, což ambiciózního archeologa přimělo k úvahám, zda se nejedná o pozůstatky legendární říše Srivijaya, známé jako Ostrov zlata.

Na video o tomto zlatém ostrově se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Za poklady se honili mnozí…

Šrívadžája neboli též Šrívadžája byla prvním státním útvarem, který ovládl západní část přímořské jihovýchodní Asie, a vyvinul vyspělou námořní technologii na podporu svých obchodních a hospodářských aktivit.

Říše Šrívadžája vzkvétala od 7. do 13. století na území dnešní Indonésie s centrem v Palembangu na sopečném ostrově Sumatra. Místní folklór hovoří o nesmírně bohatém hlavním městě, které prý koncem 14. století záhadně zmizelo.

Ztracené obrovské bohatství

Nejstarší zmínky o říši pocházejí ze 7. století a svého vrcholu dosáhla mezi koncem 7. a začátkem 11. století. Šrívidžája úzce spolupracovala a soupeřila se sousedními královstvími, uzavírala lukrativní obchodní dohody s Čínou a měla kulturní a náboženské vazby s buddhistickým Pálem v Bengálsku a islámským chalífátem na Blízkém východě.

Podle článku v deníku The Guardian byla starověká říše Šrívadžája spojovaná s obrovským množstvím zlata a drahých kamenů, což přitahovalo průzkumníky a hledače pokladů, kteří hledali její bohatství, často s tragickými následky. Nedávné nálezy místních rybářů vyvolaly otázky, zda nedochází k nevědomému drancování legendárního Ostrova zlata a prodeji těchto starobylých artefaktů na mezinárodním černém trhu.

Vrcholným nálezem je socha Buddhy

Pozoruhodné je, že možné naleziště říše Šrívadžaja nenašli archeologové, ale rybáři potápějící se v noci podél řeky Musi. Jejich nelegální úlovky pokladů zahrnují ohromující buddhistickou sochu z 8. století v životní velikosti zdobenou drahokamy, jejíž hodnota se odhaduje na miliony dolarů, a nespočet dalších šperků a artefaktů.

Britský námořní archeolog doktor Sean Kingsley, který zkoumá toto potopené místo, se domnívá, že nalezené poklady připomínají fantastické příběhy o námořníku Sindibádovi, ale v tomto případě jsou autentické. Spekuluje, že pokud se skutečně jedná o Ostrov zlata, musel to být "vodní svět", kde lidé žili na řece podobně jako dnešní obyvatelé.

Doktor Kingsley poukazuje na to, že námořní říše Šrívadžája kdysi v 8. století kontrolovala klíčové obchodní trasy, které spojovaly místní, čínské a arabské zboží, což vedlo k nesmírnému bohatství.

Stále existují mnohé otazníky

Artefakty nalezené na řece poskytují cenné poznatky o civilizaci Šrívadžája. Mezi zlatem a šperky jsou obchodní nástroje, válečné zbraně, náboženské relikvie, bronzové a zlaté rukojeti mečů, zrcadla, buddhistické figurky, bronzová klepadla na dveře chrámů a postavy z buddhistické mytologie a mnišské zvony. Složité zlaté prsteny, často zdobené rubíny a hinduistickými symboly blesku, nabízejí pohled na umělecké a náboženské praktiky této kultury.

Bohužel velká část pokladu již byla prodaná pochybným obchodníkům se starožitnostmi na mezinárodním černém trhu, což vyvolává obavy ze ztráty cenných historických důkazů. Doktor Kingsley lituje, že bez řádného výzkumu a uchování může příběh vzestupu a pádu Šrívadžáje zůstat v zapomnění.

Co se týče příčin zániku Šrívidžájské říše, zůstávají nejasné. Doktor Kingsley spekuluje, že k jejímu zániku mohly přispět přírodní katastrofy, jako jsou indonéské sopky, nebo rychlý spád řeky.

Existence Šrívidžáje byla do značné míry zapomenutá, dokud ji v roce 1918 oficiálně nepostuloval francouzský historik George Cœdès. Název "Srivijaya" pochází ze sanskrtu a znamená "zářivé vítězství" nebo "slavný". Předpokládalo se, že hlavním městem Šrívadžáje byl Palembang ležící na břehu řeky Musi, kde byly nalezené archeologické důkazy a nápisy.

Archeologové se nyní předhánějí v záchraně zbývajících pokladů a v odhalování dalších informací o legendárním Zlatém ostrově. Hlavní otázkou zůstává: Pokud se nejedná o ztracený Ostrov zlata, co tedy leží pod řekou Musi a kdo je zodpovědný za jeho vznik?

Zdroje: en.wikipedia.org, www.theguardian.com