Jazyk jako odraz zdravotního stavu: Jaké konkrétní nemoci z něj můžeme vyčíst?

Jitka Janoušková | 31. 10. 2019
Afty na jazyku způsobené anémií.
Chlupatý jazyk. Málo vídané onemocnění způsobil papilovirus.
Jazyk stižený leukoplakií.

Vyplázněte jazyk! To jsou většinou první slova lékaře, který vás vyšetřuje. Důvod? Jednotlivé oblasti jazyka odrážejí stav jiných částí těla a napoví, co je v nepořádku.

Možná jste to ani netušili, ale na jazyku (latinsky lingua) se promítají všechny orgány. Tak například špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, jeho strany játrům a žlučníku a kořen ledvinám.

Z jeho barvy, tvaru, z barvy povlaku, pupínků nebo hrbolků na jeho povrchu se dá vyčíst, jakými zdravotními obtížemi trpíte. A diagnózu si můžete provést sami. Třeba ráno před čištěním zubů. Stačí před zrcadlem pořádně vypláznout jazyk! Čeho si všímat? A jak poznat, kdy vypadá zdravě?

Povlak má být bílý
Povlak na jazyku je fyziologickým projevem činnosti žaludku a sleziny. Jazyk zdravého člověka by měl mít bílý, lehce vlhký a tenký, pevně spojený s povrchem jazyka, který nelze seškrábnout nebo setřít - pamatujte proto, že jazyk bez povlaku také značí, že máte nějaké problémy. Nejtenčí by měl být přirozený povlak na bočních okrajích a špičce, mírně tlustší ve středu a ještě silnější na kořeni. Pozor na odchylky!

+ Silný bílý povlak signalizuje nachlazení nebo zažívací potíže. Pokud je pouze ve středu jazyku, v ohrožení je slinivka.
+ Žlutobílý povlak ve středu jazyku signalizuje problémy s játry, bývá i průvodním jevem horečky.
+ Nahnědlý povlak upozorňuje na poruchu trávení, nebo na problémy se střevy.

Pozorujte i barvu
+ Třešňově červený a napuchlý jazyk může signalizovat zánět jazyka. Příčinou bývá alergie na nějaké jídlo, infekce nebo chybějící vitaminy.
+ Zarudlý jazyk nebo jeho špička upozorňuje na psychickou vyčerpanost a úzkost. Bledý jazyk pak vypovídá o celkové vyčerpanosti organizmu.
+ Suché a bledé tělo jazyka znamená problémy s krví. Červené tělo jazyka nebo červené tečky naznačují přítomnost zánětu v organizmu.
+ Jazyk červený uprostřed a tmavý po stranách upozorňuje na vážné onemocnění ledvin.
+ Fialové tělo jazyka vypovídá o ztrátě krve. Namodralý jazyk znamená vážné problémy s krví a totální vyčerpanost.
+ Bledý jazyk s červenými flíčky je příznakem dýchacích potíží nebo astmatu.
+ Našedivělý jazyk odhaluje chudokrevnost.

Co napoví rýhy, vřídky a fleky?
* Tmavé fleky mají na svědomí bakterie. Jejich množení zamezí pravidelné používání škrabky na jazyk.
* Žlutošedý vřídek nebo bezbolestný hrbolek může signalizovat zhoubné bujení. Pokud za pár dní nezmizí, jděte k lékaři.
* Hluboké rýhy mohou znamenat problémy s trávením. Pokud máte jazyk propletený silnými žilami, nechte si prohlédnout srdce!

Pozor! Na povrchu jazyka se v jeho zadní části objevují tzv. papily - poměrně nevzhledné hrbolky, které by si člověk snadno mohl poplést s pupínky či vřídky. Papily by vás ale děsit neměly. Jejich funkcí je rozpoznávání chuti, a proto je jejich přítomnost na jazyku vysloveně žádoucí.

Také si uvědomte, že nejlepší prevencí před zdravotními problémy jsou pravidelné návštěvy lékaře. Pokud z jazyka vyčtete nějaké své neduhy, nesnažte se vyléčit se sami. Mohli byste za takové rozhodnutí zaplatit ještě zničenějším zdravím.