Stalinovy noční čarodějnice: Kruté a slepě oddané kosily nepřátele po tisících

19. červen 2019 četba na 3 minuty

Foto: www.profimedia.cz

Jen málo sovětských vojenských formací nahánělo nacistům takový strach jako 588. noční bombardovací letecký pluk. A to přesto, že byl složen výhradně z ženských bojovnic. Řada německých vojáků dokonce věřila, že sovětské pilotky disponují nadpřirozenými schopnostmi.

FOTOGALERIE

Členky 588. nočního bombardovacího leteckého pluku Členky 588. nočního bombardovacího leteckého pluku Členky 588. nočního bombardovacího leteckého pluku

Od začátku války dostávala pilotka Marina Raskova dopisy od žen a dívek z celého Sovětského svazu, že by se rády zapojily do boje i na jiných pozicích než jako asistentky či zdravotnice. Raskova za ně lobovala u svých nadřízených, až v říjnu 1941 přišel rozkaz od samotného Josefa Stalina, aby se zformovaly tři ženské letecké pluky. Do dvou z nich se nakonec přimáchali i muži. Ale noční bombardovací pluk 588 tvořily výhradně ženy, ať šlo o velitelky, pilotky nebo mechaničky.

Dívky a mladé ženy ve věku 17 až 26 let prošly intenzivním výcvikem, vyfasovaly neforemné uniformy a byly jim ostříhány vlasy, což jedna z pilotek v pozdějším rozhovoru okomentovala slovy: "V zrcadle jsme se nepoznávaly - viděly jsme v něm kluky."

Členky 588. nočního bombardovacího leteckého pluku

Letouny, jimiž byl pluk vybaven, nepatřily zrovna k nejmodernější vojenské technice. Byly to celodřevěné dvouplošníky s hvězdicovým motorem s pěti válci o výkonu 74 kW a maximální rychlosti asi 120 km/h a ve své době se používaly spíš ke sportovnímu létání v aeroklubech. Kabina nebyla před nepřátelskými střelami chráněna pancéřem, kryl ji jen rám z překližky potažený plátnem. Stroj byl vysoce hořlavý a neunesl těžký náklad - pilotky kvůli tomu nebyly vybaveny ani padáky.

Ve dne by byl takový letoun snadným cílem nepřítele, ale v noci měl své výhody. Dalo se s ním dobře manévrovat a když se při doletu nad cíl stáhly motory, nacisté ho téměř neslyšeli. Po shození výbušnin se stroj klouzavým pohybem opět vzdálil a doletěl zpět na základnu, kde se doplnilo palivo a bomby a letělo se znovu. Každá dvoučlenná posádka zvládla za noc obvykle osm letů.

Tiché a zákeřné noční útoky vynesly sovětským pilotkám u německých vojáků přezdívku "Nachthexen" - noční čarodějnice. Přijaly ji s hrdostí. V nepřátelských řadách se dokonce začala šířit fáma, že Stalin podává pilotkám zvláštní pilulky, po nichž jsou schopné vidět ve tmě jako kočky. Jedna z nejúspěšnějších "nočních čarodějnic" Naděžda Popova se tomu po válce smála: “Byl to samozřejmě nesmysl. Neměly jsme žádné pilulky, ale chytré, vzdělané a velmi talentované dívky."

Členky 588. nočního bombardovacího leteckého pluku

Od začátku operací do konce války 588. pluk svrhl celkem 2900 tun bomb a zničil mimo jiné 9 vlakových transportů, 17 říčních přeprav, 2 želeniční stanice, 46 skladů, 2 nákladní lodě, 76 automobilů a 86 palebných pozic. Naopak ztráty pluku čítaly 32 dívek, které zahynuly v bojových operacích nebo při nehodách na cvičišti.