Bylina se zázračnou mocí

Starček obecný, známy také jako Senecio vulgaris, je jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Jde o bylinu, která se hojně vyskytuje po celém světě. 

Ačkoliv ji řada lidí považuje za plevel, má tato bylinka léčivé vlastnosti, které jsou od nepaměti používané především v lidovém léčitelství. 

Jedním z benefitů této žluté bylinky je diuretický účinek. Starček zvyčuje tvorbu moči v našem organismu a tím jej odvodňuje. Je tedy vhodným adeptem pro léčbu edémů a močových problémů.

Další výhodou, kterou skýtá tato bylinka, jsou antimikrobiální účinky. Důvodem jsou látky s antimikrobiálními vlastnostmi, které starček obecný obsahuje a které jsou nápomocné v boji proti bakteriím a plísním.

Již naši předci starček obecný s oblibou využívali k léčbě zánětů. Už kdysi uměla tato bylinka zachraňovat životy bez použití antibiotik. Protizánětlivé účinky starčeku obecného se využívají nejen k tlumení zánětů, ale nápomocné jsou také při léčbě kožních problémů.

Bolavé klouby

Pomáhají eliminovat ekzémy a na své si přijdou také jedinci, které trápí nejrůznější vyrážky. To ale není všechno, co tato bylinka, která právě vykvetla, nabízí. 

Starček obecný: 

Zdroj: Youtube

Starček obecný vám pomůže s bolestivou menstruací. Obecně platí, že starček mírní nejen krvácení, ale také křeče. Nápomocný je také při nepravidelné menstruaci či klimakteriu. 

Mužům pak tato bylinka může ulevit od problémů s prostatou. Starček obecný je také zázrakem pro nemocné a bolavé klouby. Léči revmatismus či artrózu.

Pokud vás donedávna trápily nehojící se rány, se starčekem obecným máte tento problém vyřešený. Satrček urychluje hojení drobných i větších ranek. 

Pro léčbu výše zmíněných obtíží se většinou využívají nadzemní části této rostliny. Jsou to především listy a květy, které obsahují léčivou moc. Starček obecný můžete konzumovat v době čaje nebo si z něj připravit odvar. 

Jednu polévkovou lžíci sušené bylinky zalijte vroucí vodou a nechte zhruba 10 minut louhovat. Čaj můžete osladit lžičkou medu. Vždy jej popíjejte teplý. Pokud si chcete připravit odvar, postup je podobný. Jednu polévkovou lžíci sušené rostliny nechte dvě minuty povařit ve 250 ml horké vody a následně nechte 20 minut louhovat.

Zdroje: nph.onlinelibrary.wiley.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.kytkasem.cz