Egyptští válečníci: Nejhrůznější armáda starověku. Nenechali kámen na kameni

Lenka Samuely | 16. 9. 2022

Egyptská armáda byla ve starověku zřejmě tou nejmocnější a nejschopnější. Za vlády Ramesse II. v ní válčilo až 100 tisíc mužů a další roty najatých žoldnéřů. Živit takto početné vojsko ale nebylo jednoduché. Nakonec náklady převážily jakýkoli zisk a nejdivočejší bojová síla tehdejšího světa se rozpadla.

Staří Egypťané nebyli zrovna válečným národem. Byli dobře chráněni přirozenými hranicemi pouště. Žili tak v klidu a míru. Do té doby, než nepřátelské klany začaly dychtit po jejich vzkvétajícím a stále se zvětšujícím bohatství a blahobytu. První vpády na egyptské území byly v režii libyjských beduínů. Pokud to tedy bylo nutné, guvernér jednotlivých administrativních divizí zvaných nomes povolal do boje dobrovolníky.

Často se však stávalo, že tito muži drželi zbraň poprvé v životě. Nevěděli, co mají dělat a byli naprosto neorganizovaní. Měděné meče průměrného vojáka a klenuté luky lukostřelců byly navíc tak nekvalitní, že i pod sebemenším nátlakem praskly. V armádě Staré říše převažovala „kvantita nad kvalitou". Sice to fungovalo, ale nebylo to efektivní.

Starověká egyptská armáda

Změna přišla až díky vpádu Hyksósů, kteří v 18. století př. n. l. vtrhli do Egypta a začali si zde upevňovat moc. Asijský národ ze severovýchodu byl vojensky mnohem vyspělejší a zároveň krvežíznivý. Jejich vojáci vraždili civilisty, zakládali požáry a do boje se vrhali doslova hlava nehlava. Disponovali skvělými zbraněmi a válečnými vozy. Egypťané se ale nechtěli vzdát.

Video: Rekonstrukce mumie královny Hatšepsut. Byla krásnější než Kleopatra
Magazín

Video: Rekonstrukce mumie královny Hatšepsut. Byla krásnější než Kleopatra

Co uděláte, když čelíte technologicky lepšímu nepříteli? Ukradnete mu nápady a použijete je proti němu. Přesně tak se zachoval faraon Seqenenre Tere a jeho nástupci Kamos a Ahmos I. Egyptská armáda okopírovala zbraně Hyksósů a vytlačila je ze svého území.

Egyptské pyramidy jsou propojené. Vědci jsou na stopě podstatě jejich fungování
Magazín

Egyptské pyramidy jsou propojené. Vědci jsou na stopě podstatě jejich fungování

Díky invazi Asiatů se Egypťané naučili stavět kavalérie, používat válečné vozy, střílet z kompozitního luku a kovat skvělé meče. V Nové říši, trvající mezi lety 1550 až 1069 př. n. l., měl Egypt obrovskou, technologicky vyspělou armádu, která byla téměř nezastavitelná. Porazila nového nepřítele z dalekého severovýchodu Chetity i piráty, jež na zemi útočili od moře.

Neporazitelná egyptská armáda

Egypťané nejenže převzali od Hyksósů jejich znalosti, ale také je vylepšili. Zdokonalili válečný vůz, takže byl lehčí, rychlejší a stabilnější. Vyvíjeli nové zbraně, jako například zakřivený meč srpovitého tvaru khopesh. Ten dokázal nejen sekat, ale také bodat, čímž lehce prorážel brnění protivníků. Hák na jeho konci mohl být použit k zahození soupeřova štítu. Zároveň byl kladen důraz na výcvik vojáků.

Zdroj: Youtube

Armáda již nebyla jen obrannou silou. Egypt sám dobýval nové oblasti a expandoval za své hranice. To však znamenalo, že faraoni potřebovali více mužů, kteří hlídali dobyté území. Bylo třeba uživit velitele, pěchotu, lučištníky, kopiníky, vozataje a námořnictvo. Náklady na postavení vojska nakonec převážily jakékoli zisky z vítězství. Zároveň vojevůdci, omámení úspěchem, začali zapomínat na výcvik svých mužů. Vedení bylo čím dál tím slabší a začaly se opakovat chyby z minulosti. Jedna z největších bojových sil, jaké kdy svět viděl, byla nakonec odsouzena k zániku.

Zdroj:

www.ancient-origins.net, www.starovekyegypt.net

Tagy armáda Egypt starověk zbraň