Tipněte si, k čemu ve starověku sloužila tato intimní věc? Dnes je běžná, tenkrát byla luxusems

Lenka Bělská | 24. 3. 2023

Už naši předci věděli, že čistota znamená minimálně půl zdraví. Dokazují to archeologické nálezy, které odborníky nepřestávají překvapovat. Jsou tak technicky vyspělé, že by se daly využít i v dnešní době. Výjimkou není ani 2400 let starý objev z čínského paláce v archeologické lokalitě Yueyang.

www.sever.rozhlas.cz, www.bidety.cz, www.apps.who.int, www.edition.cnn.com

Jedná se o jednu z nejstarších splachovacích toalet na světě. Skládá se z mísy a ohnutého potrubí, jímž se pomocí vody odváděl odpad do kanalizačního systému. Ten ústil v jímce.

Dějiny hygieny: co používali lidé před vynálezem toaletního papíru
Magazín

Dějiny hygieny: co používali lidé před vynálezem toaletního papíru

Podle odborníků byl záchod určen pro vysoce postavené úředníky během tzv. období válčících států mezi lety 475 př. n. l. až 221 př. n. l. a pozdější dynastie Chan od roku 206 př. n. l. do roku 220 př. n. l.

Splachovací záchody

Historie splachovacích toalet se začala psát již kolem roku 2300 př. n. l. v indickém městě Mohendžodáro. Výměšky padaly přímo do stoky. Záchodky, kterými protékala voda, používali Kréťané nebo Egypťané. Kolem roku 0 se k nim přidali Číňané.

Zdroj: Youtube

Vodní toalety známe také ze starověkého Říma. Byli jimi vybaveny nejen paláce, ale i domy bohatých obyvatel. Město se navíc pyšnilo promyšlenou sítí veřejných záchodů, kde mohlo vykonávat potřebu až čtyřicet lidí najednou. Byly místem k seznamování, politickým debatám a obchodním jednáním.

Jak vypadaly veřejné záchody ve starém Římě? Pro dnešního člověka nemyslitelné
Magazín

Jak vypadaly veřejné záchody ve starém Římě? Pro dnešního člověka nemyslitelné

S nástupem středověku došlo k úpadku civilizace. Ta se projevila i v oblasti osobní hygieny. Na promyšlené toalety, kdy byl odpad odváděn co nejdál od bydliště, se zapomnělo. Obsah nočníků se vyléval přímo na ulice, v lepším případě padal z arkýřů do hradních příkopů. Za objevitele splachovacích záchodů je tak považován Sir John Harington, který v roce 1596 sestrojit zařízení, disponující nejen mísou, ale také nádrží vypouštějící vodu.

Záchod jako luxus

I v dnešní době by se splachovací záchod a fungující kanalizace daly označit za luxus. Podle Světové zdravotnická organizace nemá přístup k hygienicky nezávadnému sanitárnímu systému až 4,4 miliard lidí. Tedy více než polovina světové populace. 

Zdroj: Youtube

Přístup k čistým splachovacím toaletám je problémem i v některých částech moderní Číny.  „Navštívili jsme venkovské domy s klimatizací, solárními panely a velkoplošnými televizory,” říká Bai Lin z China and the World Trade Organization. „Záchody ale měly podobu páchnoucích kadibudek. V těchto případech nejsou problém peníze, ale myšlení.” Projektový manažer si proto myslí, že objev jednoho z nejstarších splachovacích záchodů může tento systém zpopularizovat.

Tagy Čína Chan John Harington Jüe-jang Období válčících států splachovací záchod Starověký Řím Světová zdravotnická organizace toaleta