Jak a čím si čistili zuby ve starém Římě: Pro otroky to byla nepříjemná práce

Staří Římané si zakládali na zářivě bílém chrupu.

Staří Římané si zakládali na zářivě bílém chrupu.

Foto: Youtube

Úsměv odkrývající dvě řádky zářivě bílých zubů nebyl vynalezen v Hollywoodu, zakládali si na něm už staří Římané. Mezi římskou smetánkou byl zdravý chrup žádaným znakem krásy a dopomoci k němu měly zvláštní směsi, které bychom mohli označit za předchůdce zubní pasty. Z jejich složení se však dnešnímu člověku udělá nevolno.

Souvislosti mezi zbytky jídla mezi zuby a vznikem zubního kazu si všiml římský učenec Aulus Cornelius Celsus (asi 25 př.n.l. – 50 n.l.), na jehož popud si Římané zuby pečlivě čistili. Otroci svým pánům odstraňovali nečistoty z ústní dutiny tenkými větvičkami, na něž často nanášeli různé prášky a pudry.

Dvůr Ludvíka XIV. zdaleka nebyl tak lákavý, jak se o něm vypráví.

Hygiena ve Versailles za Krále Slunce, Ludvíka XIV.: Cizinci byli zděšeni

Tyto archaické čisticí prostředky bychom však dnes do úst nejspíš nevzali. Jejich složení často zahrnovalo prapodivné ingredience, včetně výtažků z myších či zaječích mozků. Léčebné efekty byly přisuzovány také prášku z volích kopyt či oslích zubů a do zubních past se přidávaly i drcenné lastury ústřic. Takové přípravky měly logicky abrazivní účinky, takže se jimi dobře odstranil zubní kámen, na druhé straně ale vzala za své i sklovina.

Za časů Karla IV. šlechta jedla všechno, co běhalo po lese. Třeba i veverky.

Co jedla šlechta a chudina v době Karla IV. Některé pokrmy bychom nepozřeli

Podle britského historika Grega Jennera o svůj chrup úzkostlivě pečovala také manželka císaře Klaudia Messalina. Zuby si čistila práškem z jeleních parohů a ústní dutinu vyplachovala močí dovezenou až z Portugalska.

Moč byla ve starém Římě obecně považována za substanci téměř zázračnou; pro účely ústní hygieny se míchala s kozím mlékem. Mimořádně silné účinky se pak připisovaly moči portugalské, protože se věřilo, že obsahuje víc čpavku.

Bohužel není známo, do jaké míry byly tyto přípravky účinné - na vlastních zubech je dnešní vědci zkoumat asi nebudou. Archeologové byli nicméně překvapeni, když při ohledání ostatků obětí sopečného výbuchu v Pompejích zjistili, že tehdejší lidé měli neobvykle zdravé chrupy. Tento jev však nepřipsali práškům podivného složení, ale starověké stravě, která se na území dnešní Itálie skládala převážně z ovoce, zeleniny a ryb - a hlavně neobsahovala žádný rafinovaný cukr.