imperiumromanum.pl, en.wikipedia.org, www.quora.com

Humorné na tom je i to, že spousta starořímských vtipů vznikla ze zcela skutečných příběhů. 

Košilatý humor starého Říma

Byli to především antičtí spisovatelé, jež inspiraci pro psaní hledali kdekoliv. Třeba v humorných příbězích skutečných smrtelníků. Spisovatelé však nebyli jediní, kteří měli na humorné příhody štěstí. 

Dalším šťastlivcem a poměrně významným humoristou byl také Cicero, právník, jež své vtipy často a rád stavěl na dvojsmyslech a ironii. Každý si tak mohl jeho humor vyložit po svém. Pro někoho představoval zábavu a důvod ke smíchu a pobavení, pro jiné mohl být jen hloupým výsměchem nešťastlivců. 

Ti se dostali do popředí posměchu především kvůli své postavě, zažitým stereotypům nebo jednoduše tím, že byli. Ať jako známí či neznámí cizinci. Předlohou tak mohl být každý, na koho se dalo ukázat prstem. 

Asi neznámějším vtipem té doby byl Macrobiosův. Římský spisovatel vyprávěl příběh o mladíkovi, jenž se až příliš podobal císaři Augustovi. Ten si ho povolal do paláce, aby se zeptal, zda jeho matka někdy navštívila město. Mladý muž vše popřel s tím, že pouze jeho otec je v Římě jako doma.

Připadají vám lechtivé vtipy našich předků stále vtipné?

Římané si servítky příliš nebrali, jejich vtipy byly často nevhodné a plné nechutností. Co na ně říkáte?

Filozof měl během noci pletky se svou vlastní babičkou. Přistihl je však otec muže a mladý hříšník dostal výprask. Svému otci rázně oponoval: „Dlouho ses navážel do mé matky, aniž bys ode mě nesl nějaké následky. A teď jsi naštvaný, že jsi mě poprvé v životě přistihl, jak se navážím do té tvé?

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Filozof potřeboval nové kalhoty. Jedny na místním tržišti zakoupil, když si je však zkusil, byly mu v rozkroku až příliš těsné. Svou situaci však bravurně vyřešil a zbavil se svého ochlupení. 

Filosof jednoho dne během krátké procházky potkal jednoho ze svých nejlepších přátel. Ten mu s nadšením gratuloval, že se stal otcem. Filosof chvíli nechápal, po krátké pauze však briskně odvětil: „To díky kamarádům jako jsi ty!"

Muž spatřil eunucha, jak se baví s ženou. Zeptal se ho: „Je to tvoje žena?" Na to eunuch odvětil, že přece ženu mít nemůže. Muž se však nehodlal vzdát: „Takže je to tvá dcera?"

Mladý muž, jenž ve svém domě hostil dvě rozverné stařeny, přikázal otrokům: „Namíchejte nápoj té, která ho chce, a tu druhou si odveďte do ložnice." Ženy zvolaly jednohlasně: „Nemáme žízeň."

Vtipálek viděl pasáka, nabízejícího služby prostitutky tmavé pleti. Zeptal se: „Jaká je její sazba za noc?"

Muž s páchnoucím dechem neustále líbal svou ženu se slovy: „Proč mě tak nenávidíš?" Žena se zeptala: „Proč ty mě tak miluješ?"

Mladý muž se zeptal dychtivé manželky: „Co budeme dělat, miláčku? Jíst, nebo mít intimní chvilku?" Žena odpověděla: „Můžeš si vybrat. V domě však není nic vhodného ani na jedno."