Stephen William Hawking se narodil 8. ledna roku 1942 v Oxfordu. Ve 21 letech mu lékaři diagnostikovali vzácné a nevyléčitelné onemocnění - amyotrofickou laterální sklerózu, které ho na více než čtyři desetiletí upoutalo na elektrické kolečkové křeslo. Milovník fyziky a kosmologie se však nevzdal. V roce 1975 učinil svůj největší objev. Popsal chování a vznik černých děr.

I přesto, že komunikoval pouze pomocí speciálního počítače, vydal téměř dvě stě publikací, natočil televizní dokument a pravidelně se účastnil odborných i vědecko-populárních konferencí. Na řadě z nich šokoval svým názorem, že lidstvo čeká nenávratný konec.

Stephen Hawking budoucnost lidstva

Teoretický fyzik sám sebe označoval za věčného optimistu. Zároveň ale upozorňoval na tři důvody, proč život na Zemi nemá budoucnost. „Přelidnění, vyčerpání zdrojů a klimatické změny. Náš druh modrou planetu zničil," vysvětloval. „Mé výpočty naznačují, že do roku 2600 bude oběžnice neobyvatelná."

Zdroj: Youtube

Každodenním rizikem jsou podle vědce také neočekávané hrozby z vesmíru, jako jsou asteroidy, černé díry nebo sluneční erupce. Ve svém projevu na summitu v Pekingu v listopadu 2017 vyzval, aby státy do roku 2020 vyslaly na Měsíc další astronauty a do roku 2025 prozkoumaly Mars.

„Narodili jsme se proto, abychom objevovali. Stejně jako Kolumbus našel Nový svět, je nyní na nás, abychom se vydali za hranice známého," vyzýval. Pokud do roku 2117 dokážeme opustit Zemi, lidská rasa bude zachráněna.

Hledání exoplanet a vesmírné problémy

I když odborníci napříč obory oslavují každodenní pokroky, dlouhodobý pobyt ve vesmíru nebo kolonizace jiných planet je stále pouhou myšlenkou. Lidské tělo totiž není na podobné cesty uzpůsobeno. Experimenty s astronauty i zvířecími pasažéry v raketoplánech ukázaly, že již po několika dnech na oběžné dráze řídnou kosti a svaly a dochází k trvalému poškození orgánů.

Zdroj: Youtube

Profesor Hawking se ale nevzdával. „Podívejte se, jakých pokroků jsme dosáhli během minulých sta let. Nový domov máme na dosah ruky. S technologiemi jsou možnosti lidstva nekonečné. Dívejte se ke hvězdám, ne ke svým nohám. Jakkoli je život těžký, vždy můžete udělat něco, v čem uspějete."

Zdroj:

www.eurozpravy.cz, www.cs.wikipedia.org, www.irozhlas.cz