www.en.wikipedia.org, www.livescience.com, www.theguardian.com, www.sciencealert.com

Touha po dokonalosti a okázalosti je lidem vlastní. Důkazem toho jsou sociální sítě, programy na úpravu fotografií nebo reklamy, které nám slibují, že po použití „právě tohoto přípravku” budeme krásnější, úspěšnější a méně ve stresu. Britský teoretik prostřednictvím svých esejí s názvem Stručné odpovědi na velké otázky nabádal, abychom to nepřeháněli.

„Lidstvo vstoupilo do nové fáze evoluce, již si samo navrhlo. V ní bude mít schopnost změnit a vylepšovat svou DNA. Tyto modifikace budou zpočátku vyhrazeny pro opravu určitých defektů,” napsal. „Nicméně, jsem si jistý, že to bude pokračovat dál.”

Stephen Hawking a superlidé

Podle vědce náš druh zatouží žít déle, bude chtít být chytřejší nebo dokonce nebezpečnější. Tito „superlidé” by mohli začít utlačovat „nevylepšené”, což by mohlo skončit jejich vyhynutím. Navíc nastane tzv. sebezdokonalovací dominový efekt. Nová rasa bude chtít být stále lepší.

Už nyní probíhá genová editace. Jejím cílem je léčit vážné zdravotní problémy, smrtelné nemoci nebo zabránit přenášení dědičných chorob. I přesto, že Hawking inovacím ve zdravotnictví fandil, jedním dechem dodával, že je jen otázkou času, kdy se podobné vylepšování zvrtne.

„Ti, kteří na to budou mít finance, si budou moci upravit svou vlastní DNA nebo svých potomků,” napsal. Opíral se o příběh kalifornské spermabanky, jež v letech 1980 až 1999 přijímala materiál převážně vědců a akademiků. Cílem bylo, aby se narodily děti extrémně inteligentní a zdravé.  

Genetická úprava

Biolog a ředitel Plant Transformation Facility na Cornell University Matthew Willmann ale s Hawkingovou předpovědí nesouhlasí. „Prakticky není možné, aby se genetické inženýrství tímto způsobem vymklo kontrole,” říká. „Vědecké instituce a vlády vyvíjejí přísné etické kodexy a zákony, které mají podobnému scénáři zabránit. Navíc, genetika je velmi komplikovaná.”

Zdroj: Youtube

Willmann zdůraznil, že úpravy se dají provádět až tehdy, kdy dokonale víte, jak celý systém funguje. Proto je podle jeho názoru projekt umělé evoluce obtížně realizovatelný.