ordonews.com, www.livescience.com, www.theguardian.com

Stephen Hawking byl teoretický astrofyzik a kosmolog, který průkopnicky přispěl k pochopení vesmíru. Jeho výzkum se zaměřoval na černé díry, velký třesk a povahu času a prostoru. Byl také známý svou schopností sdělovat složité myšlenky širokému publiku a svou obhajobou práv zdravotně postižených.

Vede tabule k teorii všeho?

Tabule z Hawkingova bytu je hustě posetá kresbami, slovy, frázemi, znaky a rovnicemi, jejichž autory by mohli být nejen vědcovi kolegové fyzikové, ale i on sám. Na tabuli se objevují pojmy jako "stupor symetrie", sklenice s nápisem "Exxon supergravitace“, obrázek vousatého mimozemšťana a chobotnice s plochým nosem plazící se po zdi.

Tabule možná byla přítomna na konferenci o superprostoru a supergravitaci na univerzitě v Cambridge v roce 1980 a o její existenci nikdo nevěděl. Až po 42 letech se objevila jako jeden z exponátů na výstavě o Hawkingovi, jak ukazuje toto video:

Zdroj: Youtube

Znaky a šifry na tabuli se párují s desítkami dalších předmětů, například s Hawkingovou doktorskou prací z roku 1966, disertační prací o rozpínání vesmíru, jeho invalidním vozíkem a mnoha dalšími věcmi. Kolegové fyzikové je tenkrát načmárali, když se snažili přijít s kosmologickou "teorií všeho".

Záhadná tabule s nápisy, kterým nikdo nerozumí

Stephen Hawking po sobě zanechal tabuli s podivnými šiframi, která se stala na dlouhou dobu předmětem zájmu mnoha vědců, kteří se ji marně snaží rozluštit. Hawking tuto tabuli používal v 70. a 80. letech 20. století, tedy v období, kdy učinil mnoho ze svých nejvýznamnějších objevů. Je pokryta rovnicemi, diagramy a poznámkami, z nichž mnohé jsou napsány Hawkingovým vlastnoručním písmem.

Záhada obklopující tabuli spočívá v obtížné interpretaci rovnic a poznámek, které po sobě vědec zanechal. Písmo je často hustě zaplněno a obsahuje mnoho zkratek a symbolů, které jsou pro většinu lidí neznámé. Mnohé rovnice jsou navíc neúplné, a ne vždy je jasné, co se Hawking snažil sdělit.

Nový projekt má vysoké cíle

Projekt Muzea vědy si klade za cíl odhalit část této záhady vytvořením digitální repliky tabule, kterou lze podrobně prozkoumat. Muzeum požádalo o pomoc odborníky na teoretickou fyziku a informatiku, aby rovnice a poznámky rozluštili a poskytli kontext práce, kterou Hawking v té době dělal.

Projekt stále probíhá, ale první výsledky jsou slibné. Digitální replika tabule umožňuje divákům přiblížit si jednotlivé rovnice a zjistit, jak spolu souvisejí. Obsahuje také poznámky a vysvětlivky, které pomáhají dát Hawkingovu práci do souvislostí a umožňují nahlédnout do procesu vědeckého objevování.

Pochopení vědcova mozku

Význam tabule spočívá nejen v jejím historickém významu, ale také v tom, že umožňuje nahlédnout do mysli jednoho z největších vědeckých myslitelů naší doby. Rozluštěním rovnic a poznámek na tabuli můžeme lépe pochopit, jak Hawking dospěl ke svým převratným myšlenkám a jak je sděloval ostatním.

Vytvořením digitální repliky tabule a využitím pomoci odborníků z oboru se Muzeum vědy snaží odhalit tajemství jednoho z nejikoničtějších předmětů spojených s Hawkingem. Zejména nyní, pouhých pět let po Hawkingově smrti, nabývá tajemná deska nový rozměr.

Profesor Stephen Hawking zasvětil svůj život hádankám vesmíru a mezi eklektickým obsahem své bývalé kanceláře po sobě zanechal jednu záhadu. Ta je však dosud hádankou…