www.population.un.org, www.nypost.com, www.breakthroughinitiatives.org, www.irozhlas.cz

Nedostatek půdy, vody, potravy, ztráta biodiverzity a vysoká úroveň skleníkových plynů. K tomu všemu vede přelidnění. Rostoucí spotřeba energie může podle Stephena Hawkinga naši planetu rozžhavit tak, že se promění v ohnivou kouli. 

„Exponenciální růst populace nemůže pokračovat do konce tohoto tisíciletí. Je to sebevražda,” řekl na summitu Tencent WE v Pekingu v roce 2017. „Je to buď my, nebo planeta.”

Přelidnění

Podle Revize vyhlídek světové populace do roku 2022, které připravilo OSN, můžeme očekávat, že pokud nedojde ke globální katastrofě, do roku 2050 stoupne počet lidí na Zemi na 9,7 miliardy. Za více než polovinu nárůstu bude zodpovědná Indie, Nigérie, Pákistán, Kongo, Etiopie, Tanzanie, Indonésie, Egypt a USA.

Organizace spojených národů varuje, že nejrychleji přibývá jedinců v nejchudších zemích. Zatímco úhrnná plodnost, tedy počet dětí, jež žena přivede na svět, se v Česku dostala na hodnotu 1,83, v subsaharské Africe je to 4,6.

Jaké řešení navrhoval slavný vědec? „Pokud chceme přežít, zbývá jediné. Musí se osídlit jiné planety.” Mezi vhodné kandidáty má patřit náš nejbližší hvězdný systém Alfa Centauri, který je vzdálený 4,37 světelných let.

Osídlení nových planet

Astronomové předpokládají, že exoplaneta Proxima b obíhající kolem svého slunce v obyvatelné zóně, by mohla na svém povrchu skrývat vodu. Problémem ale je, že cesta k tomuto tělesu by nám trvala asi 6300 let. Stephen Hawking tedy apeloval na investory, aby podpořili jeho projekt Breakthrough Starshot, jehož cílem je zkonstruovat dron dosahující rychlosti světla.

Zdroj: Youtube

„Toto letadlo by mohlo dorazit k Marsu za méně než hodinu, k Plutu za několik dní a Alfa Centauri prozkoumat za něco málo přes 20 let,” řekl Hawking. „Rychle bychom tak dokázali zjistit, kde jsou vhodné podmínky na život.” Poslední zprávy ale naznačují, že po smrti fyzika se iniciativa začala zaměřovat spíše na hledání mimozemských signálů než na průzkum potenciálně obyvatelných planet, které by naši rasu zachránily před nevyhnutelným koncem.