Na samém počátku přitom měli kriminalisté v hledáčku jen Jaroslava. Při loupežném přepadení v obci Brněnec na Svitavsku zemřely dvě starší ženy, jejich matku Boženu ale policisté našli v domě ještě živou. Pachatele popsala jako "toho vysokého z Kolářovy vily", jak se přezdívalo nedaleké ubytovně, kde se toho času zdržovali i Stodolovi. Vyšetřovatelé Stodolu navštívili a připadal jim podezřelý. Pro zatčení však ještě neměli dostatek důkazů, přecijen svědkyni bylo již 92 let a prožila hrůzné trauma.

O tři měsíce později zavolal na tísňovou linku 78letý muž z Hrádku a oznámil, že ho právě přepadla jakási dvojice. Shodou okolností ten den Stodolovy v Hrádku potkal jeden z policistů a kousky skládačky mu do sebe zapadly.

Dana vodila policisty za nos

Jaroslav se přiznal k přepadení i k dvojnásobné vraždě v Brněnci. Tvrdil, že vše spáchal sám a jeho manželka o tom netušila. Když ale policistům názorně předváděl, jakým způsobem ženy v Brněnci zamordoval, některé detaily neseděly. Stodola byl například velmi překvapen, když se od kriminalistů dozvěděl, že jedna z obětí měla podřezané žíly.

Výpovědi jeho manželky byly kupodivu přesnější, ačkoli Dana tvrdila, že o všem ví jen z Jaroslavova vyprávění. Policisté jí to na oko uvěřili, aby z ní dostali co nejvíce informací. Postupně vyšlo najevo dalších šest vražd. O jedné z nich Jaroslav, jak se zdálo, dokonce vůbec nevěděl.

A právě v tomto bodě přišel zlom. Stodola se dopálil a přestal svou ženu krýt. Naopak prohlásil, že ho k činům naváděla a slibovala mu odměnu v podobě milostného styku. Když pak přišlo na samotnou akci, Dana rychle sebrala ukradené peníze a nechala ho, aby tu nejkrutější část výpravy vykonal sám.

Ve vězení už mohli komunikovat jen písemnou formou. Po dvou letech odloučení se dohodli na rozvodu a dlouho si nemohli přijít na jméno.

Navždy za mřížemi

Daně Stodolové bylo letos v červenci 51 let a stále pobývá v ženské věznici v Opavě, kde jí byla před lety údajně svěřena obsluha velkokapacitní pračky na ložní prádlo. Rozmanité pracovní příležitosti nápravné zařízení vězeňkyním nenabízí; ženy mohou pracovat v kuchyni, v šicí dílně nebo v prádelně. Odpoledne mají nárok na procházku po dvoře či trávníku s lavičkami, večer se dívají na televizi.

Stodolová před časem v rozhovoru pro deník Blesk prozradila, že ve vězení zhubla přes 20 kilogramů. Úbytek váhy přičítá stresu a výčitkám svědomí, přestože se neustále snaží prezentovat jako oběť, kterou do vražd namočil manžel.

Jaroslav Stodola po soudním procesu skončil ve Valdicích. Dnes je mu 55 let a podle vyjádření jednoho ze spoluvězňů působí jako smutný a zlomený muž. Nikdy se prý neusměje a několik hodin denně lepí obálky. Vinu za svůj bezútěšný osud klade bývalé manželce...

Zdroje: www.lidovky.cz, www.blesk.cz, cs.wikipedia.org