Vrazi Stodolovi: Odpykávají si doživotí, jsou rozvedení a komunikují jen písemně

Redakce | 2. 11. 2019
Manželé Jaroslav a Dana Stodolovi
Jaroslav Stodola
Vražedkyni Danu Stodolovou však nikdy neopustill chladnokrevný úsměv

Málokterý policejní případ otřásl Českou republikou tak hromově, jako vraždění manželů Stodolových. Oběťmi se stali důvěřiví senioři, které pár obral o to nejcennější, některé se rozhodl ušetřit, jiné zabil. Shodou náhod jim vraždy dlouho procházely a policie z nich dvakrát obvinila naprosto cizí lidi.

Jejich první obětí byl 77letý Alois Miškovský z obce Chabeřice. Milia v přestrojení si nevybrali náhodou - o jeho bohatství a touze rozdávat se vědělo široko daleko. Ještě nezkušení vrazi se dopustili moha chyb, mimo jiné svou oběť po oloupení nezabili. Štěstí se jim ale pro začátek rozhodlo přát; Miškovský po roce zemřel. Policie případ dále nevyšetřovala, protože od oběti neměla žádný popis.

Druhou obětí se stal 75letý Jaroslav Šanda ze Slavošova, kde bydlela i matka Dany Stodolové. Pro jejich plán se Dana obětovala a místo činu nenavštívila. Místo toho se sešla s matkou, zatímco Jaroslav šel starého pána oloupit. Připravil ho o 40 tisíc korun, před odchodem se ale Šanda odhodlal a strhl lupiči masku z hlavy. Jaroslava zachvátila panika, Šandu uškrtil, jeho tělo uložil do postele a obklopil svíčkami. Jedna z nich podpálila kus látky a dům sežehl požár.

Chybou vyšetřování se Stodola vyvlékl z pomyslné oprátky. Lékaři z pitvy nepoznali, že příčinou smrti bylo uškrcení, a vyšetřovatelé případ uzavřeli jako úmrtí bez cizího zavinění. Šanda podle sousedů také tvrdil, že by spíš zapálil vlastní dům, než aby ho zdědili děti, čímž nahrál rychlému uzavření případu a obecnému nezájmu.

Manželka velitele koncentráku byla větší zlo než její muž: Vraždila pro zábavu
Magazín

Manželka velitele koncentráku byla větší zlo než její muž: Vraždila pro zábavu


O dva týdny později si Stodolovi vytipovali další oběť - stala se jí 68letá Růžena Skohoutilová. Tu Jaroslav udusil polštářem a tělo zakopali na zahradě spolu s jejími doklady, aby si sousedé mysleli, že někam odcestovala. Trvalo šest měsíců, než její tělo našli - při výměně fóliovníku na něj rodina náhodou narazila. Stodolovi se však v hledáčku policie neobjevili - vražda byla přiřknuta trojici mužů, která ve stejném období a stejném sousedství okrádala jiné důchodce.
Podobný scénář se odehrál i u loupeže manželů Hromasových. Oba přežili, ale nedokázali identifikovat zloděje, a do vězení se místo opravdových viníků dostala jiná dvojice útočníků.

Stodolovým se obdobným způsobem poštěstilo ještě dvakrát: U uškrcených manželů Králových z Měchovic si nikdo nevšiml stop po škrcení a příčinou smrti se stal únik plynu ze sporáku, a Smrt Josefa Maliny, který byl nalezen oběšený na půdě, zase vyhodnotili jako sebevraždu, ačkoliv měl na těle rány po kopancích a úderech do hlavy.

První vyšetřovanou vraždou se stala smrt Marie Čondlové z Kardašovy Řečice. Tu se Dana rozhodla zabít sama několika bodnými ranami do hrudníku. Policisté měli částečný popis podezřelé, pátrání však skončilo opět neúspěšně.

Silná slova: Eva Holubová se postavila na stranu eko aktivistky Grety Thunberg
Magazín

Silná slova: Eva Holubová se postavila na stranu eko aktivistky Grety Thunberg


Že je věk jenom obyčejné číslo a nic neznamená by mohla vyprávět 92letá Božena Cerháková, která útok manželů Stodolových přežila. Její dvě dcery byly usmrceny, Božena zraněním nepodlehla a podala svědectví, které dopomohlo k prvnímu dopadení Jaroslava Stodoly.

Osud tomu chtěl, aby se Stodola ještě naposled ukázal na svobodě, a tak ho pro nedostatek důkazů z vazby propustili. S manželkou to mohli brát jako varování, ale s takovou dávkou štěstí to museli zkusit ještě jednou. Dne 3. února 2003 si vytipovali další oběť, při odchodu z domu si jich ale všiml kolemjdoucí policista, který Jaroslava poznal a pár byl dopaden.

Stodola vinu přiznal a svou manželku kryl. Plán by vyšel, kdyby se Dana neprořekla a z vraždy Čondlové neobvinila manžela. Ten záhy obrátil, svou ženu označil za mrchu a uvedl, že na většině vražd měla stejný podíl. Soud je 26. dubna 2004 odsoudil k doživotí. O dva roky později se po vzájemné dohodě rozvedli. I když se mohou stýkat, komunikují spolu pouze písemně.