Psal se rok 1912. Šestadvacetiletý Edward si utřel pot z čela a napil se vody. Na kostele farnosti Stāmeriena v Lotyšsku právě odbíjelo poledne. Mladík se usmál. Ještě jednou se vyspí a bude ženatým mužem. Před očima viděl svou šestnáctiletou snoubenku Agnes. Z přemýšlení ho vytrhl jeho otec. „Nespi! Vezmi dláto a dodělej ten kvádr. Dnes to musíme mít hotové,” zabručel kamenický mistr na svého syna. 

Po práci spěchal Edward domů. Musel toho tolik stihnout! Když na prahu uviděl svou nastávající, rozběhl se k ní a chtěl ji políbit. Agnes se však odtáhla. „Já nemůžu,” vyhrkla na něj. „Nemůžu si tě vzít. Nejsem si jistá, zda tě miluji. Co když se ukáže, že ne?” krčila rameny a rozplakala se. Mladý muž stál jako opařený. Pak se zhluboka nadechl a beze slov dívku obešel.

Korálový hrad

Několik dní nespal a přemýšlel. Agnes mu zlomila srdce. Nedokázal si představit, jak se bude tvářit, když ji potká na ulici, nedejbože se někdy vdá. Chtěl od ní utéct co nejdál. Edward se rozhodl. Ráno si sbalil kufr a rozloučil se s rodiči. 7. dubna roku 1912 dorazil do New Yorku. 

Nejdřív vyráběl topůrka, pak se nechal zaměstnat v dole. Nakazil se ale tuberkulózou. Na doporučení lékaře, jenž zastával názor, že slunce a vzduch léčí, se Leedskalnin přestěhoval na Floridu, kde si koupil pozemek. Na tomto místě začal budovat pozoruhodnou stavbu, kterou podle svých slov zasvětil dívce, jež ho před lety opustila.

Během dvaceti let vytěžil a opracoval 1100 tun kamene z oolitového vápence. Vytvořil kamenné místnosti, nábytek, útvary s astrologickým námětem, sluneční hodiny, dveře, obelisky nebo kamenné stoly ve tvaru Floridy a srdce. Tří akrový park navíc obklopil dvou a půlmetrovou zdí. 

Milovník vědy

Díky tomu, že Edward měřil přibližně 150 centimetrů a vážil necelých 45 kilogramů, začaly kolem stavby kolovat legendy, že kameník má paranormální schopnosti a kvádry na své místo umisťuje pomocí nadpřirozené manipulace s elektrickými nebo magnetickými silami, případně pomocí telekineze. Sám architekt tyto fámy podporoval tím, že byl excentrik. Živil se převážně sušenkami a sardinkami, pracoval hlavně v noci a svépomoci vydával různé pamflety, v nichž se zamýšlel nad společenskými, morálně-etickými a politickými problémy.

Zdroj: Youtube

Zároveň, když se ho lidé ptali, jak Korálový hrad vybudoval, pyšně jim odpovídal, že zná tajemství starověkých stavitelů. Proto se dnes jeho projektu přezdívá „americký Stonehenge“.

Zdroj:

www.livescience.com, www.plus7dni.pluska.sk, www.en.wikipedia.org