Nové zjištění

Důvodem tohoto tajemství je nová teorie vědců, která tvrdí, že oltářní kámen z Walesu nepochází a jeho původ je neznámý. Tento fakt může teorii o vzniku Stonehenge zcela převrátit. 

Vědci k tomuto závěru došli na základě moderní geologické analýzy, která zkoumala chemické složení starého červeného pískovce. Výsledky vedly ke zpochybnění původu kamene, protože se zdá, že na jižní Wales nemá vazbu. 

Geologové se pustili do pátrání, jehož cílem je najít skutečný zdroj tohoto záhadného kamene. Objevily se spekulace, že jeho domovem může být severní Anglie či Skotsko.

Odhalení týkající se světoznámého prehistorického monumentu vyvolalo celou řadu otázek, na které je třeba odpovědět a zjistit, jak to se stavbou a účelem Stonehenge skutečně bylo. 

Historie oltářního kamene se dlouho spojovala s jižním Walesem, a to na základě dřívějších domněnek. Jak však vysvětluje Richard Bevins z Aberystwyth University, který vedl výzkumný tým: "Poté, co se nám nepodařilo najít zdroj oltářního kamene v anglo-velšské kotlině, jsme si položili otázku, proč byl oltářní kámen spojovaný s modrými kameny Mynydd Preseli, a dospěli jsme k závěru, že dosud platné toerie mohly být čistou spekulací." 

Závěr přiměl odborníky k rozšířenému pátrání po skutečném původu kamene, zahrnující další oblasti výskytu starého červeného pískovce v Británii. Zaměřili se na neolitické oblasti s přítomností kamenných kruhů.

Záhada pokračuje

Historie výstavby Stonehenge je složitá. Monument se vyvíjel v několika fázích. V první fázi byl přibližně před 5 000 lety vytvořený kruhový příkop a val. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Následovalo přivezení modrých kamenů z Walesu, které mohly tvořit kruh 56 dřevěných nebo kamenných sloupů. Přibližně o 500 let později se přidaly větší sarsenové kameny, které vytvořily vnější kruh a vnitřní trilitonové podkovy, které vidíme dnes.

Dříve se mělo za to, že oltářní kámen se do Stonehenge dostal spolu s modrými kameny, nový výzkum však naznačuje, že mohl být přivezený v jiné době. 

Dr. Jennifer Wexlerová z organizace English Heritage uvedla: "Od přesvědčení, že jsme měli pouze dva typy kamene, modrý a sarsenový, jsme přešli k závěru, že jsou tři a každý pravděpodobně pochází odjinud.  To otevírá zcela nový pohled na původ Stonehenge a možná i nové souvislosti s jinými oblastmi Británie."

Zdokonalující se pokroky ve vědě a technice umožňují neustálé prohlubování znalostí neolitického období a s ním spojené minulosti Stonehenge. Je ale třeba dalších výzkumů, aby se záhada oltářního kamene skutečně objasnila. 

Zdroje: www.independent.co.uk, www.msn.com, en.pressbee.net