Čeho se lidé ve středověku nejvíc báli? Nebyl to mor ani vražda. Tohle vážně nepochopíte!

Tereza Malá | 12. 5. 2023

Nadpřirozeno a neznámo fascinuje lidi po celou historii. Příběhy o paranormálních jevech, od duchů a čarodějnic až po démony a zombie, již dlouho poutají naši představivost. Ve středověku byla tato víra obzvláště silná a lidé se před domnělou hrozbou démonických sil snažili chránit.

Věřili byste, že více než zavraždění na ulici anebo při smilstvu se lidé ve středověku báli démonů a temných sil? Většina z nich se dle jejich mínění sdružovala v lese, který byl centrem veškerého strachu a nebezpečí. Sem putovaly duše dětí zemřelých při porodu, duše odsouzenců i trestanců, ale byli zde i vampýři, bludičky a další démoni.  

Strach z démonů v lese

Jedním z nejrozšířenějších přesvědčení ve středověku bylo, že v lese žijí démoni. Pro zemědělce a venkovské komunity to byl stálý zdroj strachu a obav. Věřili, že démoni mohou posednout jejich těla, způsobit neúrodu a přinést do jejich společenství nemoci a choroby.

Aby se lidé před těmito domnělými hrozbami ochránili, často prováděli různé rituály a praktiky. Vyráběli si například talismany a amulety, které měly zlé duchy zahnat, nebo se modlili a zaříkávali, aby si od Boha vyprosili ochranu.

Ne všechny praktiky však byly tak neškodné. V některých případech lidé přijímali drastická opatření, aby se ochránili před posednutím démony. Mohli například provádět exorcismus nebo se bičovat, aby démony vyhnali.

Jak se lidé ve středověku vyrovnávali s všudypřítomnou smrtí a jak ji vnímali?
Magazín

Jak se lidé ve středověku vyrovnávali s všudypřítomnou smrtí a jak ji vnímali?

Zombie nejsou vymožeností moderních hororů

Další běžnou vírou ve středověku byl strach ze zombie. Lidé věřili, že mrtví mohou vstát z hrobů a vrátit se k životu jako zombie a pomstít se živým. Tato víra byla obzvláště silná v dobách hladomoru a nemocí, kdy se zdálo, že mrtví vstávají ve větším počtu.

V reakci na tento strach lidé přijímali extrémní opatření, aby zajistili, že mrtví nebudou moci vstát z hrobů. Například nad hroby umísťovali těžké kameny nebo železné mříže, aby zabránili mrtvým uniknout. V některých případech mrtvým dokonce uřezávali hlavy nebo je spalovali na popel, aby zajistili, že se nemohou vrátit k životu.

Na veselé video o tom, proč měli lidé obavy z čarodějnictví, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Co si o středověkém strachu myslí odborníci

Podle historika Johna Hatchera nebyla víra v nadpřirozeno pouhým důsledkem neznalosti nebo pověrčivosti. Naopak byla hluboce zakořeněná ve společenských a ekonomických podmínkách, zejména ve středověké Anglii, ale nejen tam.

Hatcher vysvětluje, že venkovské komunity byly obzvláště zranitelné vůči hladomoru a nemocem a tyto podmínky často vedly k sociálním nepokojům a konfliktům. Aby se lidé s těmito problémy vyrovnali, obraceli se k nadpřirozeným vírám a praktikám jako ke způsobu, jak získat pocit kontroly nad svými životy.

Podobně historik Timothy Jones poznamenává, že strach z démonů a zombie ve středověku souvisel s širšími obavami ze společenského nepořádku a chaosu. Ve světě, kde byl řád často křehký a nejistý, sloužila víra v nadpřirozeno jako způsob, jak posílit společenské normy a hodnoty a zajistit, aby se lidé drželi v mezích přijatelného chování.

Bájné Amazonky opravdu existovaly a byly děsivé. Strašlivým způsobem zacházely především s muži
Magazín

Bájné Amazonky opravdu existovaly a byly děsivé. Strašlivým způsobem zacházely především s muži

Strach z démonů a zombie byl ve středověku hluboce zakořeněnou součástí tehdejší kultury a společnosti, a dokonce byl daleko obávanější než ze zločinců. Zatímco některé praktiky používané na ochranu před těmito vnímanými hrozbami byly relativně neškodné, jiné byly mnohem extrémnější a barbarštější. Tato víra, strach a praktiky nebyly jen výsledkem nevědomosti nebo pověrčivosti. Naopak, byly hluboce zakořeněné v sociálních a ekonomických podmínkách středověké Anglie a sloužily jako způsob, jak se vyrovnat s výzvami okolního světa.

Zdroje: www.stoplusjednicka.cz, www.iflscience.com, historycollection.com

Tagy Anglie John Hatcher les středověk Timothy Jones zombie