Tento zvláštní tvor ohromil vědce svými neobyčejnými vlastnostmi, především průhlednou hlavou, v níž se nachází pár jasně zelených očí směřujících vzhůru. Fascinující oči jsou uzavřené v průhledné kopuli, která rybě umožňuje vidět svět nad sebou a zároveň se pohybovat v hlubinách. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Ryba, ve které se vědci mýlili

Oči strašíka již dlouhá léta mátly vědce, kteří se původně domnívali, že jsou upřeny vzhůru a omezují zorné pole ryby na to, co je přímo nad ní. Vědci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) však učinili převratný objev a pomocí kamer s vysokým rozlišením na dálkově ovládaných „vozidlech“ zachytili tuto rybu v jejím přirozeném prostředí. Bruce Robison, hlubinný biolog, objevil: „Najednou se mi rozsvítila žárovka a já si pomyslel: Aha, to je to, co se děje! Mohou otáčet očima."

Ryba je strnulá, ale oči se abnormálně hýbou

Nově objevená schopnost otáčet očima vnesla světlo do strategie krmení strašíků. S očima obrácenýma vzhůru dokáže totiž ryba rozpoznat siluety potenciální kořisti plovoucí nad ní, především zooplanktonu, korýšů a sifonoforů.

Ryba pak může při jemném manévrování vodou otáčet oči dopředu a zaměřit se na potravu. Velké ploché ploutve umožňují rybě zůstat téměř nehybnou, což je pozoruhodná schopnost, která jí pomáhá při přesném určování polohy při hledání potravy.

Oči rozeznají druhy světla

Oči, které mají díky žlutému pigmentu nazelenalý nádech, nejsou jen na parádu. Podle Bruce Robisona pomáhají rozlišovat mezi slunečním světlem a bioluminiscencí, což je klíčové pro zpozorování kořisti na pozadí tlumeného modrého světla, které proniká do hlubin. Tato jedinečná adaptace dává hlavonožci výhodu při sledování a chytání kořisti i v černočerném prostředí.

Jedním z nejzajímavějších aspektů chování strašíka maloústého je jeho interakce se sifonofory, což jsou koloniální medúzovití tvorové s žahavými chapadly. Zdá se, že se mezi těmito chapadly strategicky pohybuje a pravděpodobně se živí organismy, které jsou jimi polapené. Průhledný štít chrání oči před žahavými buňkami sifonoforů, což umožňuje chytat kořist a zároveň minimalizovat riziko zranění.

Další informace zjistíte i z tohoto dokumentu:

Zdroj: Youtube

Neprobádané hlubiny

Setkání se strašíky ve volné přírodě je mimořádně vzácné. Za více než tři desetiletí hlubokomořského výzkumu se dálkově ovládaná vozidla MBARI setkala s touto záhadnou rybou pouze devětkrát. Ukazuje nám to sílu a tajemství stále neprobádaných hlubin, ve kterých stále existují obrovské neznámé.

Když se mořský biolog Bruce Robison zamýšlí nad dopadem lidské činnosti na tyto hlubokomořské tvory, je jasné, že naše činnost na souši se odráží i v těch nejtemnějších koutech oceánu.

Strašík maloústý s průhlednou hlavou a otáčejícíma se očima slouží jako důkaz úžasných přizpůsobení, která si organismy vyvinuly, aby mohly prosperovat v nejextrémnějších prostředích na Zemi.

Zdroje: www.montereybayaquarium.org, www.theguardian.com, www.mbari.org, cs.wikipedia.org/wiki/Strasik_malousty