obkec.azet.sk, www.theguardian.com, factanimal.com

Fascinující hlubokomořská ryba se vyskytuje hlavně u pobřeží Kalifornie nebo brázdí vody severního Pacifiku. 

Podívejte se na šíleného tvora, kterého vědci natočili v oceánu

Strašík maloústý je poměrně malý tvor, dorůstající velikosti o délce šesti centimetrů. Svůj název dostal podle tvaru očí, jež vypadají jako trubice a jsou mimořádně citlivé. Navíc očí, které jsou samy o sobě naprosto jedinečné.

Tento "šílený" tvor, kterého vědci zachytili uprostřed oceánu, je jediným známým druhem obratlovce, který má ve svých očích jakási zrcátka. Právě ta strašíkovi slouží k lepšímu zaostření mořského okolí. 

Nad ústy mají druhou řadu čichových orgánů, které si mnoho lidí plete právě s očima. Ve skutečnosti však nejde o nic víc, než o obyčejné nozdry.

Má úplně průhlednou hlavu

To však není jediná zvláštnost ryby, která neměří víc, než několik málo centimetrů. Strašík maloústý má zcela průhlednou hlavu, která je celá naplněná tekutinou. Právě v ní se pak nacházejí pravé oční bulvy obratlovce.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Průhledná hlava kulovitého tvaru je vytvořena zcela dokonale, aby mohla zachytit co nejvíce světla v často extrémních hloubkách. Hlava navíc podporuje dopad světla do očí ze všech možných úhlů. 

Strašík maloústý žije v hloubkách oceánu v naprosté tmě a je potřeba, aby dobře viděl. Ať už pro orientaci či svou obživu. Donedávna se předpokládalo, že oči tohoto obratlovce jsou stále ve stejné poloze. To by však znamenalo, že mají velmi úzké zorné pole.

Zvíře by tak nemohlo vidět vše, co je potřeba. Lov kořisti by se rázem stal problematickým, jelikož by strašík neviděl ani to, co by se nacházelo přímo před ním. Až po mnoha letech bádání se vědcům podařilo zjistit, že hlava ryby je průhledná. Toto zjištění ztěžoval fakt, že během odchytu se téměř všichni jedinci až příliš rychle dostali na hladinu, což způsobilo jejich smrt. 

Strašík maloústý potřebuje pomalu vyrovnat tlak během stoupání vzhůru. Při rychlém tepu se jejich hlavy rozdrtí vlivem rychlé změny tlaku. Často však za jejich smrtí stály i drsné sítě, které rybáři během lovu používali.

Až v roce 2009 se podařilo jednoho z nich bezpečně odchytit a udržet naživu. Poté se potvrdilo, že strašík maloústý je schopen otáčet očima uvnitř hlavy. Zorné pole mající před sebou je tak takřka neomezené.

Velký rozsah pohybu je užitečný jak při lovu, tak i při hledání potravy a celkově i během orientace v temných hloubkách oceánu. Tento obratlovec je výjimečný tím, že většinu svého bdělého stavu se nehybně vznáší v oceánu ve vodorovné poloze a vyhlíží, co že spatří v dosahu svého zorného pole. 

Strašík maloústý disponuje širokými plochými ploutvemi. Jeho velké svítící oči pomáhají filtrovat různé světlo přicházející z oceánu nad ním. Při zpozorování kořisti se obvykle přemístí do svislé polohy.

V chladných hlubinách kolem Grónska našli vědci dokonce zcela průhlednou rybu, snad ještě záhadnější....

Dalším průhledným a snad ještě pozoruhodnějším tvorem, kterou výzkumníci objevili v mrazivých mořských vodách kolem Grónska, je Liparis.

Dočtěte si článek zdarma,
stačí se přihlásit nebo registrovat.
nebo se přihlaste
Zapomněli jste heslo?
Ještě nemáte účet? Registrujte se