Lynn rychle vytvořila printscreen. „Bála jsem se, že to zmizí,” přiznala se. Poté obrázek zavěsila na fórum Google Earth. „Na první pohled si toho možná nevšimnete. Na druhý ale určitě rozpoznáte Indiána s čelenkou,” napsala a snímek zveřejnila.

O pár hodin později se stala fotografie virální. Začaly se objevovat spekulace, kdo nebo co „Strážce Badlandsu” vytvořil. Obličejové rysy domorodce a jeho doplňků jsou totiž dokonalé. Jasně rozeznáte čelo, obočí, víčka a oči, výrazný nos s nosními dírkami, plné rty, špičatou bradu, výrazné lícní kosti a krk. Na hlavě mu sedí bohatá péřová ozdoba.

Strážce Badlandsu

Tajemná tvář se nachází v oblasti plné roklí, propastí, závrtů a kopců, které vznikly na konci doby ledové, přibližně 350 kilometrů jihovýchodně od Calgary, poblíž hranic se Spojenými státy. Měří asi 255 metrů na šířku a cca 225 metrů na délku.

I přesto, že se objevila řada návrhů o původu útvaru, geologové mají jasno. Nevytvořili ho mimozemšťané ani ztracená vyspělá civilizace, ale eroze během asi sta let. Světlá náušnice a dírka v oblasti ucha je cesta s ropným vrtem.

„Místní krajina je bohatá na půdu s vysokým obsahem jílu. Navíc zde panuje suché klima s méně častými, ale o to intenzivnějšími přeháňkami,” vysvětluje profesor geologie na univerzitě v Albertě Duane Froese. „Voda tak postupem času zformovala vlnité území, které při dobrých světelných podmínkách a z ptačí perspektivy rozvíjí lidskou fantazii.”

Pozoruhodná představivost

Indián je tak úžasným příkladem pareidolie. Psychologického jevu, při němž dochází k dotváření nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy. Typickým příkladem je rozeznávání postav, zvířat či objektů v listech stromů nebo oblacích.

Zdroj: Youtube

Pareidolie je zcela normální. Vytváří ho spánkový lalok koncového mozku. Častější je ale u pacientů s Parkinsonovou chorobou a demencí s Lewyho tělísky. Jev můžete otestovat přímo v Google Maps. Badlands Guardian se nachází na souřadnicích 50° 0'38.20"N, 110° 06' 48.32"W. 

Zdroje: www.smh.com.au, www.thearchaeologist.org, www.cracked.com