Tento jedinečný styl chůze je zachycený na videu natočeném v německém History Parku Bärnau, skanzenu věnovaném poznávání života v 9. až 13. století. Na podobné video se podívejte i zde, s komentářem „archeologa pohybu“:

Zdroj: Youtube

Jak vypadala středověká obuv

Video prezentované Rolandem Warzechou, který vede školu bojových umění specializující se na historický evropský šerm, ukazuje mechaniku pohybu ve středověké Evropě před rokem 1500. Warzecha zdůrazňuje skutečnost, že středověká obuv postrádala podpůrné podrážky, na které jsme zvyklí dnes. Místo toho se tehdejší obuv podobala spíše koženým ponožkám, které poskytovaly nohám minimální ochranu. V důsledku toho museli lidé našlapovat opatrně a osvojit si jinou techniku chůze, aby se vyhnuli případným zraněním.

Chodili jako baletky

Středověký styl chůze připomínal chůzi baletek, s velkým důrazem na prsty u nohou. Namísto dopadu patou na zem jedinci natahovali chodidla dopředu a před plným dopadem váhy na zem dopadali na plosku nohy. Tato metoda vyžadovala větší svalovou námahu, což vedlo k dobře vyvinutým lýtkovým svalům u těch, kteří ji praktikovali delší dobu. Umožňovala však také jednotlivcům odhalit případné překážky nebo nebezpečí tím, že je nahmatali prsty na nohou, než plně zatížili své tělo. Když se nejdříve dotkli země špičkou nohy, mohli snadno stáhnout nohu a vyhnout se silnému došlápnutí na ostré kameny, skryté hady nebo jiná nebezpečí. Naopak při použití metody "pata první" bylo obtížnější rychle reagovat a stáhnout nohu.

Všechno je to o botách

Kolem roku 1500 znamenalo zavedení strukturovanější obuvi zlom. Tyto zdokonalené boty poskytovaly větší stabilitu a ochranu a umožňovaly lidem chodit o něco méně opatrně po nerovném nebo suťoviskem pokrytém terénu. Kromě toho sehrála svou roli lidská lenost, protože lidé přirozeně tíhli k pohodlnějšímu stylu chůze s patou napřed, který vyžadoval méně námahy.

Nejen ve středověku…

Zajímavé je, že tuto techniku chůze po špičkách používají někteří jedinci dodnes. Podobnou metodu využívají i ti, kteří se rozhodli chodit naboso nebo se věnují běhu "předními nohami". Tento přístup má sice své výhody, například snižuje počet zranění kolen, ale není bez potenciálních nevýhod. Přesto stojí za zmínku, že lidé pokračovali v chůzi po přední části chodidla až do vzniku velkých měst a rozšířeného používání dlážděných cest a strukturované obuvi kolem roku 1500 n. l., což lidem umožnilo být méně opatrní při technice chůze.

Objev tohoto charakteristického středověkého stylu chůze vrhá světlo na různé způsoby, kterými se každodenní život v průběhu staletí vyvíjel. Od obuvi připomínající kožené ponožky až po přizpůsobení stylů chůze - i prostý akt chůze zaznamenal v průběhu dějin řadu změn.

Zdroje: www.mentalfloss.com, historythings.com, boingboing.net, www.vernonmorningstar.com