Oplzlá móda středověku

Zhruba před šesti stoletími se tento kousek stal ceněnou součástí mužského oděvu. Codpiece zakrýval vše potřebné, zároveň upozorňoval na tu část mužského těla, o níž se ve slušně společnosti nesmělo mluvit. 

Již v 80. letech 15. století okomentoval francouzský filozof Michel de Montaigne tento kuriózní mužský módní doplněk jako "prázdný a zbytečný model údu, který nemůžeme ani slušně pojmenovat, zato ho s oblibou předvádíme na veřejnosti".

Codpiece, jak se oblíbenému doplňku mužů přezdívalo, se v módě udržel jen krátce. Zdánlivě rychlý zánik nastal ve čtvrtině 16. století. Již tehdy se codpiece zmenšil na stín svého tehdejší já. Do roku 1600 pak vymizel úplně.

Počátky této oplzlé módy souvisí se snahou, jak zakrýt mužské přirození vzhledem ke stále se zkracujícím košilím. Codpiece tak na chvilku vyplnil mezeru v módě a zpočátku byl znakem mužské skromnosti. To se však brzy změnilo. Důvodu codpiece byly nejprve čistě praktické. 

V 15. století se mužský oděv skládal z košile nebo tuniky zahalující horní polovinu těla, legín, pláště nebo pláštěnky. Legíny se zapínaly do košile. V nich pak tkvěl celý problém. 

S postupem času se košile a s nimi také délka plášťů zkracovaly. Pod spodním okrajem košile tak bylo patrné mužské přirození. 

Směšná vycpávka

Tento poněkud odhalující styl nebyl všem po chuti. Zejména moralisté ho velmi rychle odsoudili. V kázání z roku 1429 napomínal svatý Bernardino ze Sieny rodiče, kteří své syny vybavili "košilí sahající jen po pupek," že ukazují až příliš hodně "masa". 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Raný codpiece tvořil trojúhelníkový kus látky zvané "braye". Spodní konec trojúhelníku se přišil k legínám a zbylé dva rohy ke košili. Tvořily jakýsí klín. Tuto měkkou trojúhelníkovou součást oděvu však brzy vystřídal vycpaný a polstrovaný módní doplněk, určený k uložení toho, co Montaigne nesměle nazýval "naše tajné části".

Jelikož mužnost jako taková byla v Evropě 16. století velmi důležitá, spojovala se s pojmy jako rytířství, čest či romantika, začal se tento módní doplněk rychle používat právě k prokázání mužské chlouby. 

Nejpropracovanější verze codpiece byly neobyčejně okázalé. Zhruba v polovině 16. století dosáhla vycpávka, za kterou by se dnes každý normální muž styděl, epických rozměrů. Na ničem se nešetřilo. Codpiece se vyráběl z luxusního hedvábného sametu, zdobil se šperky nebo se dokonce vyšíval. 

daily.jstor.org, en.wikipedia.org, www.newyorker.com