www.historyundressed.com, www.medievalists.net

Nevinnost vysoce ceněná

Cudná a neposkvrněná panna jakéhokoli vrstvy měla ve středověku velkou cenu. Nešlo ani tak o nějakou žárlivost či romantické „jsem tvůj první?“, ale o jistotu, že dítě narozené po sňatku je právoplatným dědicem. A pravost cenné věci je nutno ověřit, aby dotyčný nenaletěl. Panenskou čistotu vznešených dam nejčastěji prověřovaly porodní báby. A to často veřejně, před celým zasedáním duchovenstva, soudu, královské rady… Bába zjistila, zda jde o „virgo intacta“ – panenská blána neporušená či nikoli.

Pravda, přísedící „porotci“ pod sukně nastávají nevěstě nenahlédli. To příslušelo jen zmíněným odbornicím. Ve většině případů „kontrolovaly“ panenskou blánu poctivě. Ale středověk byl plný intrik, a tak za pannu mohly prohlásit ženu, která měla první sexuální zkušenost za sebou. A naopak za hříšníci tu, která před muži jen stydlivě klopila oči.

Avšak existovaly i jiné a zcela zaručené způsoby – od lidových rad až po ty „odborné“. A tak si nevinnost své nastávající mohli prověřit i chudší mládenci.

Věřte nevěřte

Vnějším znakem ctnostné panny byl stud, skromnost a ruměnec na tváři v přítomnosti mužů. Věřilo se také, že dívka s neporušenou panenskou blánou je obdařena magickou mocí. Dalo se to snadno ověřit. Utišila roj včel, zkrotila divoké zvíře; a voda, kterou do svých panenských rukou nabrala, jí v dlaních zůstala. Mnohem jistější zkouškou ale bylo síto. Pokud z něho voda, kterou do něho dívka nalila, z něho neprotekla, pak byla zaručeně „nevinná“. Nejen voda, ale i tělesné tekutiny hrály ve zkoušce panenství významnou roli. Slzy ronila jen hříšná žena. Také moč ukazovala na „zkušenou“ ženu.

Lékařské knihy radily, že pokud si chce muž svou budoucí ženu prověřit, zda o svých sexuálních zkušenostech nelže, pak jí má nechat vypít nějaký močopudný nápoj. Zkažená žena si musí rychle odskočit, čistá panna moč udrží. A co víc, moč panen byla čistá, průzračná a jiskřivá. Dle dobových spisů panna močí s „jemným syčením a trvá jí to déle než malému chlapci.“

Obelstění a obelstěný

Je nasnadě, že zkouška s močí nebyla vůči ženě fér, ale dokázaly si s takovou hloupou zkouškou poradit. Potřely děrované dno vodovzdorným lanolínem či jiným tukem nebo voskem...

A pak je tu panenská krev. Ke svatební noci a ztrátě panenství při prvním sexu patřilo krví potřísněné lože. Chytrá nevěsta bez věnečku si věděla rady. Stačila lahvička zvířecí krve, kterou pak pod rouškou noci vylila na prostěradlo.

Jak navrátit panenství, nebo alespoň jak má žena, která již zhřešila, ztížit manželovi první penetraci, aby nevzbudila podezření, že již sex zažila, nabízely středověké moudré knihy také zaručené rady. Od různých lékařských předpisů přes lektvary, modlitby až po šarlatánství. Ale to už je jiná kapitola.