Oba nálezci jsou přitom amatérští archeologové, jak René Schoen, tak jeho 13letý student Luca Malaschnitschenko, který minci našel jako první. V rámci jedné ze svých výprav hledali kovy na německém ostrově Rujána v Baltském moři. A na poli našli něco, o čem si mysleli, že je hliník. Na druhý pohled, když kov vyčistili, se však ukázalo, že se jedná o kus vikingského stříbra. Konkrétně o stříbrnou minci.

Na video o nálezu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Mince z doby krále Bluetootha

Poté, co byl nález ohlášen, provedl na místě vykopávky tým profesionálů. Vládní archeologický úřad požádal oba nálezce, aby objev drželi v tajnosti, aby mohli oblast pečlivě prozkoumat.

Na místě byla pak nalezena horda pokladů spojených s vládou slavného dánského vikinského krále Haralda Blåtand ("Bluetooth") Gormssona. Král Harald se narodil jako Viking. Sjednotil dánský lid, ale na konci svého života byl nucen odejít do oblasti zvané Pomořansko, jejíž součástí je i ostrov Rujána.

Nakonec byly objeveny náhrdelníky, perly, prsteny, stříbrný amulet ve tvaru Mjölniru (Thorova kladiva) a téměř 600 mincí. Stáří mincí vedlo archeology k domněnce, že skrýš se stříbrem byla uložena někdy v roce 980. Mezi nimi byly k nepřehlédnutí mince z doby Bluetoothovy vlády v letech 958-986 n. l. Na zhruba sto mincích jsou zobrazeny první křesťanské kříže, které se dostaly do dánské měny. Nejcennější je pak nejstarší damašský dirham, měna používaná na Blízkém východě a datovaná do roku 714.

Naopak nejnovější mincí je groš datovaný do roku 983.

Kdo byl vikinský král?

Odborníci si myslí, že mince mohou mít přímou souvislost se samotným Bluetoothem, který během své vlády sjednotil většinu Dánska do jednoho království. Jeho zásluhou se Dánsko stalo křesťanským královstvím.

Pak ale v roce 980 jeho syn Svein Forkbeard Bluetootha porazil a donutil ho uprchnout do severního Německa. Již v 19. století našli hledači pokladů na nedalekém ostrově Hiddensee skrýš zlatých předmětů, které mohla na místě zakopat Bluetoothova družina během svého útěku. Proto je možné, že i nález třináctiletého hocha a jeho učitele má podobnou historii.

Je možné, že mince souvisejí s královým přesunem do Německa. Důkazy však stále nemáme.

V této době docházelo k velkému přesunu lidí a bylo zakopáno mnoho pokladů, takže spojitost není jistá.

Blåtand, neboli Bluetooth, znamená "modrý zub". Král Harald byl známý pod tímto jménem, protože měl mrtvý zub, který změnil barvu. I dnešní Bluetooth, který používají naše počítače a telefony, je pojmenován po něm. Symbol Bluetooth vznikl složením vikingských run (písmen) pro iniciály HB (Harald Blåtand):

Zdroje:

www.smithsonianmag.com, newsforkids.net