Na razítko, jež mu umožnilo založit palmovou plantáž za více než 65 tisíc korun, čekal několik měsíců. Rychle proto zařídil vše potřebné a pustil se do práce. Pozemek, zděděný po rodičích, byl neudržovaný a připomínal džungli. Nejdřív ho bylo nutné zbavit náletových dřevin a poté vykopat zavlažovací kanál.

Byla to dřina. Země byla suchá a tvrdá. Náhle však Jose narazil na oblast, která byla jiná než její okolí. Po několika minutách práce pochopil proč. V hluboké díře byly zakopané modré plastové kontejnery. Když je farmář otevřel, nevěřil svým očím.

Sudy plné dolarů

V nádobách byly úhledně uložené zelené bankovky. Jak se později ukázalo, dohromady měly hodnotu 600 milionů dolarů, tedy více než 13 miliard korun. Zakopali je společníci největšího kolumbijského narkobarona Pabla Escobara.

Drogový boss „Don Pablo“, jak se mu přezdívalo, je považovaný za jednoho z nejzámožnějších zločinců moderní doby. Na vrcholu své moci pašoval jeho kartel do Spojených států patnáct tun kokainu každý den v hodnotě půl miliardy dolarů.

Měl tolik peněz, že jen za gumičky, kterými je balil dohromady, utratil tisíc dolarů týdně. Byl milovníkem umění a fotbalu. Sponzoroval výstavbu nemocnic, škol, ghett pro chudé a různé pracovní programy. I přesto měl stále problém získané bohatství utratit.

Pablův poklad

Se svými společníky se proto rozhodl, že je ukryje. Modré kontejnery, napěchované po okraj cennými papírky, poté zakopali po celé Kolumbii. Včetně pozemku Jose Mariena Cartolose. Ten svůj nález poctivě oznámil na policii. Vláda si poté peníze vyzvedla.

Zdroj: Youtube

Později oznámila, že je použije na financování sociálních a ekonomických programů, které pomáhají lidem v chudobě. Zároveň vyzvala občany, aby se pokusili najít další Pablovy poklady. Podle CIA má být po celé zemi asi 100 úkrytů, v nichž má být dohromady více než 100 miliard dolarů.

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.happyghana.com, www.nairaland.com