dailymail.co.uk, www.today.com

Máte rádi komiksy? Pak dobře pro vás. Protože byste jistě poznali, kdyby se vám do rukou dostala skutečná rarita. Ne každý ale má to štěstí.

Stavební dělník dostal 175 000 dolarů (v přepočtu 4,3 milionu korun) za komiks Supermana. Ten našel předtím 34letý David Gonzalez mezi starými novinami v izolaci stropu domu, který rekonstruoval v malém městečku Hoffman na západě Minnesoty. Rozčílen tím, že by se měl o případný zisk dělit, vzácný komiks roztrhal. Údajně měl komiks několik dní doma, a velmi ho rozčilovalo, že když se otáčely stránky, z knížky padaly jemné kousky papíru. Proto ve vzteku komiksem mrštil o zem. Tím se značně snížila jeho cena. Nakonec ale ke svému překvapení zjistil, že vzácný komiks měl desetkrát větší hodnotu než dům, ve kterém byl nalezen. Otec čtyř dětí totiž koupil opuštěný dům s poškozenou střechou za 10 tisíc dolarů.

Poněkud paradox, nemyslíte?

Královské dělení není zbytečné

Nálezci komiksu se jej povedlo roztrhnout na zadní straně, když se hádal s tetou své ženy o podíl ze zisku. Vzácný komiks byl totiž starý 75 let a byl debutem Supermana! Komiks Action Comics No. 1 z června 1938 byl prvním příběhem amerického superhrdiny, za nímž stojí spisovatel Jerry Siegel a kreslíř Joe Shuster. Na video o tomto konkrétním komiksu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Vzácný výtisk byl více než 70 let skryt v izolaci domu v Minnesotě. Poté, co byl nález oznámen, vstoupil komiks do aukce, kde se prodal za 175 000 dolarů. Aukční síň jej předtím ohodnotila známkou 1,5 na desetistupňové škále. Nebýt roztržení, známka by byla dokonce jednou tak vysoká, a to 3,0, čímž by její cena stoupla na 200 tisíc dolarů.

Kdyby se tedy dělník, který byl i tak na vrcholu blaha, nehádal s tetou, mohl získat daleko více. Totožnost spokojeného nového majitele komiksu, který jej získal v online aukci, nebyla zveřejněna. Je však jasné, že se jednalo o komiksového fandu a fajnšmekra. Do aukce o „komiks ze zlatého věku“ vstoupilo hned 51 zájemců.

Komiks, který časem získal na ceně

Nový majitel Supermana údajně několik měsíců hledal nerestaurovanou kopii debutu Muže z oceli. Nechtěl investovat tolik, vědom si toho, že kvalitní kopie komiksu by se mohla cenově vyšplhat až na hodně přes milion dolarů. Action Comics No. 1, který vyšel v roce 1938, má totiž jen zhruba 100 výtisků. Jeden z nich byl v roce 2011 prodán za neuvěřitelných 2,16 milionu dolarů a stal se tak nejdražším prodaným komiksem historie.

Podobná díla jsou hodnotná i proto, že právě například Superman se stal vzorem pro další budoucí komiksové superhrdiny. „Většina lidí považuje Supermana za nejdůležitější knihu,“ řekl obchodník s komiksy John Dolmayan. Druhým nejcennějším superhrdinou je pak podle jeho slov Spider-Man, za jehož první výtisk z roku 1962 se v aukcích nabízí kolem 1 milionu dolarů. Superman si udržel svou popularitu až dodnes.

Stáli byste o takový komiks?