D-IX: Prostředek ke stvoření Supervojáků nacisté testovali na vězních z Osvětimi

Patrik Strnad | 2. 1. 2020
Nacistické laboratoře
Běžnou praxí během druhé světové války bylo vojákům podávat pervitin
Metamfetamin neboli pervitin

Do kategorie Wunderwaffen, tedy zázračných nacistických zbraní lze kromě nezničitelných tanků, létajících talířů nebo obrovských děl zařadit i tzv. Supervojáka. Po podání experimentálního léku nabyl voják zázračných schopností, díky nimž dokázal navýšit svou bojeschopnost. Lék slavil úspěchy a nebýt konce války, vytvořil by z nacistů superarmádu.  

Pervitin jako zázračná droga

K udržení pozornosti řádového vojáka nacisté takřka od začátku války používali tabletky pervitinu. Nespavost, iluze obrovské síly, zvýšení sebevědomí, agresivity a fyzických i psychických schopností, to je jen malý výčet těch „blahodárných“ účinků, kvůli kterým Němci své válečníky drogovali.

Účinnost mohla podle velikosti dávky dosáhnout až 24 hodin, avšak pervitin byl vysoce návykový a po delší době vojáky otupoval. Vedlejší účinky v podobě křečí, závratí, pocitů na zvracení, ochablosti a nesoustředěnosti byly v boji vysoce nežádoucí až katastrofální, proto Němci přemýšleli, čím vojáky vyzbrojit, nabídnout jim pouze ty pozitivní aspekty a učinit z nich běsnící zabijáky.

Kanibalismus v japonské armádě: Výsledek hladu i rituální záležitost
Magazín

Kanibalismus v japonské armádě: Výsledek hladu i rituální záležitost

Pokusy na vězních

Výzkumné laboratoře koketovaly s myšlenkou supervojáků, tedy mužů nadopovaných speciální látkou, která by zvýšila jejich bojeschopnost mnohonásobně víc než pervitin. Vědci v Ahnenerbe proto zkusili smíchat několik různých drog – již osvědčený metamfetamin, kokain a oxykodon. Z toho vzešel experimentální lék zvaný D-IX.

Nejdříve byla superdroga vyzkoušena na vězních koncentračních táborů. Po podání vězně nutili, aby se závažím chodili pořád dokola. Pokus zaznamenal značné navýšení výkonnosti a to i u velice slabých jedinců, vězni vydrželi pochodovat s velkým závažím dlouhé hodiny, dokud účinky nevyprchaly a vězni vyčerpáním nepadli k zemi.

Sarin: chemická zbraň, se kterou Husajn zavraždil 5000 kurdských civilistů
Magazín

Sarin: chemická zbraň, se kterou Husajn zavraždil 5000 kurdských civilistů

Masivní produkci zhatil konec války

Test byl vyhodnocen jako úspěšný a kapsle léku D-IX putovaly k vojákům. Poté, co si drogu vzali, byli nuceni k dlouhým tůrám v náročném terénu a s velkým závažím na zádech. D-IX navýšil jejích výdrž a pozornost a vojáci dokázali zdolat úsek dlouhý až 130 kilometrů bez jediné přestávky. Po vyprchání účinků se hroutili k zemi, oslabení a zmatení.

Úspěšnost drogy byla vědci i přes nežádoucí účinky opěvována. Netížil je ani fakt, že koktejl způsoboval extrémní závislost a vojáci, kteří prošli druhým testem, bez D-IX nedokázali normálně fungovat. Od roku 1944 se D-IX dostalo k širšímu spektru vojáků, avšak podávání zázračného séra netrvalo dlouho – válka se chýlila ke konci a produkce D-IX se tudíž zcela zastavila.

Kamikaze: Jak vypadal poslední večer sebevražedných pilotů před útokem
Magazín

Kamikaze: Jak vypadal poslední večer sebevražedných pilotů před útokem