Svět není připraven na další supererupci, varují vědci. Může být strašná

Lenka Samuely | 12. 9. 2022

Vlády a celosvětové agentury utrácení ročně stovky milionů korun za planetární obranu. Ta nás má ochránit před dopadem nebezpečných asteroidů. Podle vulkanologů ale lidstvu hrozí mnohem větší nebezpečí. Sopečné supererupce.

Před masivními explozemi varují v novém článku, který vydal prestižní časopis Nature. „Výskyt rozsáhlých sopečných erupcí bude v příštích sto letech stokrát pravděpodobnější, než dopady asteroidů a komet dohromady," píše profesor vulkanologie na univerzitě v Birminghamu a vedoucí týmu odborníků Michael Cassidy.

Webbův teleskop zachytil záhadnou děsivou věc. Vědci nic podobného neviděli
Magazín

Webbův teleskop zachytil záhadnou děsivou věc. Vědci nic podobného neviděli

„Mise NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) v hodnotě osmi miliard korun brzy otestuje proveditelnost vychýlení asteroidu. To je skvělé. Zarážející ale je, že neexistuje žádná srovnatelná investice, jež by pomohla s přípravou na ničivé supererupce."

Suprerupce

Podle odborníků je důvodem to, že sopky nejsou tak exotické jako ohnivé koule z vesmíru. Hlavním problémem ale je, že na rozdíl od asteroidů, jsou již na Zemi. Schované v malebných scenériích, jež maskují jejich ničivý potenciál.

Přitom poslední supererupce, tedy výbuch o síle VEI 8, při němž se do atmosféry dostane více než 1 000 kubických kilometrů materiálu, se odehrává každých 15 000 let. Mezi takto silné sopky se řadí Long Valley ve východní Kalifornii, Valles Caldera v Novém Mexiku, Toba v Indonésii, Taupo na Novém Zélandu a kalderové vulkány Japonska, Indonésie a Jižní Ameriky.

Co se stane se Zemí, když vybuchne Slunce. Dramatické video ukazuje náš konec
Magazín

Co se stane se Zemí, když vybuchne Slunce. Dramatické video ukazuje náš konec

Michael Cassidy poznamenává, že lidská populace se od počátku 19. století zdvojnásobila a řada velkých měst zasahuje do oblastí nebezpečných sopek. Zároveň jsme také více závislí na globálním obchodu, takže katastrofa na jednom místě může vyvolat nedostatek a krizi jinde. Nebezpečí, které tyto hory představují, je tak mnohem větší, než si myslíme.

Výzkum sopek

„Studie z roku 2021 ukazuje, že intervaly mezi katastrofickými erupcemi jsou o stovky nebo dokonce tisíce let kratší, než se dříve předpokládalo. Navíc je historie mnoha sopek zcela neznámá, což znemožňuje předvídání budoucích výbuchů," píší vědci. Podle nich je nutné prozkoumat co nejvíce potenciálně nebezpečných vulkánů, z nichž je většina ukryta na mořském dně.

Zdroj: Youtube

Vulkanologové dále upozorňují, že téměř neexistuje interdisciplinární výzkum, který by pomohl predikovat, jak supererupce může ovlivnit civilizaci. Chybí také celková edukace společnosti. „Lidé musí vědět, že žijí v nebezpečných sopečných zónách a co mají dělat, když k erupci dojde."

Zdroj:

www.nature.com, www.sciencealert.com, www.usgs.gov

Tagy asteroid Birmingham DART Indonésie Japonsko Michael Cassidy NASA Nature Nový Zéland Země