Věci kolem nás dokazují, že technologie, jež vytváříme, postupují závratným tempem. A to se neustále zvyšuje. Stačí se podívat na mobilní telefony, o nichž si naši rodiče jako děti mohli nechat jen zdát, nebo na výsledky moderní medicíny, která denně zachraňuje tisíce životů. V případě, že se nestane žádná katastrofa a naše civilizace přežije, co lidstvo v budoucnosti čeká?

Lidé a stroje

Zatímco dnes jsme vděční za brýle, naslouchátka a protézy, za tisíc let budou tyto vychytávky mnohem pokročilejší. Odborníci předpokládají, že naši potomci si nechají k tělům připojit drobné čipy, umožňující odemykat dveře mávnutím paže nebo vyhledávat na internetu jen pomocí myšlenky. Naprogramovaní nanoroboti v krevním oběhu budou pomáhat v boji proti nemocem a posilovat imunitu.

Zdroj: Youtube

Lidé budou celkově zdravější, chytřejší a krásnější. Bude to díky genetickým úpravám, jež se již nyní úspěšně vyvíjí. Rodiče budou svým dětem schopni vybrat barvu očí a odstín pleti, vlastnosti nebo superchopnosti, jako je extra citlivý sluch nebo zrak.

Technologie na každém kroku

Pokud bude nadále platit Moorův zákon, empirické pravidlo o exponenciálním růstu výpočetního výkonu obvodů v elektronice, dá se předpokládat, že za tisíc let budou kvantové počítače běžnou výbavou domácností. 

Umělá inteligence bude schopna samostatně řešit složité úkoly a myslet jako lidé. Očekává se, že dokáže mluvit, poslouchat, diskutovat a pamatovat si. Součástí budoucích životů bude také virtuální a rozšířená realita. Způsobí revoluci ve vzdělávání, zábavě a komunikaci.

Vesmírné kolonie

Vědci jako Stephen Hawking a podnikatelé jako Elon Musk již před několika lety dali jasně najevo, že prozkoumávání vesmíru a zakládání lidských osad na jiných planetách by mělo být prioritou číslo jedna. Jen tak Země přežije masivní přelidnění a s ním související ekologické katastrofy. Dá se tedy předpokládat, že za 1000 let bude Sluneční soustava hostit řadu kolonií.

S přesunem člověka na jiné planety je spojená i změna jeho vzhledu. U lidí obývající Mars, kde dopadá o 66 % méně slunečních paprsků, by se postupem času vyvinuly větší zorničky, jež by dokázaly absorbovat více světla. Nižší gravitace by Marťanům umožnila vyrůst o několik centimetrů. 

Zdroj: Youtube

Největší změny by ale mohl přinést aktuální výzkum, jehož cílem je přenos lidské identity včetně vzpomínek do cloudu. Duše, pohybující se ve virtuálním světě, by tak zajistila jedinci nesmrtelnost. 

Zdroje: www.businessinsider.com, www.curiousmatrix.com