Jak bude vypadat svět v roce 2500: Někde zmizí život, v Česku porostou palmy

Země v roce 2500 bude připomínat nehostinnou cizí planetu.

Země v roce 2500 bude připomínat nehostinnou cizí planetu.

Foto: Profimedia.CZ

Kdybyste měli šanci cestovat časem a přesunuli se o 500 let dopředu, na Zemi byste si připadali jako na jiné planetě. Do některých oblastí byste nemohli vycestovat bez ochranného skafandru. O lyžovačce v Krkonoších by nebyla ani řeč, zato v českých údolích byste se procházeli palmovými háji. Jak bude vypadat svět v roce 2500, pokud se nám nepodaří zpomalit oteplování?

Ekologické prognózy počítají s oteplením planety o 2,7 stupně Celsia do roku 2100. To bude provázeno nebezpečnými výkyvy počasí, bouřemi, suchy, požáry a záplavami, přičemž některé pobřežní oblasti budou zatopeny natrvalo. Nikdo si ale zatím netroufal odhadnout, jak to bude na Zemi vypadat za 500 let, pokud se proces změny klimatu nezastaví. Studie vědců z univerzity McGill v Montrealu k tomuto horizontu hledí. "Musíme se dívat dále do budoucnosti a představit si podmínky, kterým budou čelit naši pravnuci. Je třeba jim zanechat Zemi vhodnou k životu," prohlásil autor studie Christopher Lyon.

Z deštných pralesů vyprahlá pláň

Globální růst teplot podle něho ovlivní v první řadě světové zemědělství; úrodná pole se stáhnou směrem k pólům, zatímco okolo rovníku už budou teploty pro život neúnosné. Pralesy vymizí a vlhké oblasti plné bujné vegetace se promění v nehostinné pouště.

Mléčná dráha bude vypadat jinak.

Podívejte se, jak bude Mléčná dráha vypadat za 400 000 let. Nebe bude zcela jiné

"V tropických oblastech, jež jsou v současné době hustě obydlené, teploty možná dosáhnou smrtících hodnot. Kromě toho výrazně stoupne hladina moří, což je vidět i v nejmírnějších scénářích," uvedl Christopher Lyon.

Mírný pás, kde se dnes pěstují obilniny, se podle předpovědi za 500 let promění v subtropy vhodné k pěstování olejových palem a sukulentů. Našim potomkům ve střední Evropě zřejmě odpadnou starosti se zazimováním bazénů a kaktusy budou moci přes zimu ponechat venku na balkóně. Otázkou ale je, co budou jíst. Plochy orné půdy se podle vědců celosvětově zmenší.

Péče o plodiny bude muset být svěřena robotům.Péče o plodiny bude muset být svěřena robotům.Zdroj: Profimedia.CZ

Venku ani živé duše

Studie se zaměřila na tři konkrétní oblasti na Zemi: Amazonii, americký středozápad a lidnatou Indii. Zatímco část Ameriky by se adaptovala na pěstování subtropických plodin, z Amazonie by veškerý život takřka vymizel. V Indii by lidé nemohli vycházet z domů bez ochranných obleků a péči o pole by museli svěřit dronům a robotům. Vylidněné ulice by působily jako kulisy apokalyptického filmu.

"Obraz Země v našich projekcích je lidstvu zcela cizí. Buď musíme naléhavě snížit emise a zbrzdit oteplování, nebo si budeme muset zvyknout na zcela jiný způsob života, než žijeme v současnosti," varuje kanadský vědec.

Změny pochopitelně nepostihnou jen lidskou populaci, ale také mořské i suchozemské ekosystémy. Počítá se s masovým vymíráním živočišných druhů a s vymizením korálových útesů. Pesimistické predikce shrnuje anglické video:

Zdroj: Youtube


https://www.sciencedaily.com/, https://theconversation.com/, https://www.weforum.org/