Pojem chytrý dům byl poprvé použit v roce 1984. Už tehdy byl definován jako: „Prostor, v němž je propojeno co nejvíce komponentů, spotřebičů či místností. Samotná rezidence ví, co majitel dělá nebo bude dělat a tuto činnost mu zpříjemní a zjednoduší."

„Hodiny budou vždy ukazovat správný čas, mikrovlnné trouby si stáhnou nové recepty, dětské hračky budou mít slovníky, povrchy se samy očistí od prachu a zdi utlumí zvuky," předkládal svou vizi Richard Harper v roce 2003 ve svém článku Uvnitř chytrého domu. V jeho šlépějích jdou i dnešní inženýři. Ti předpokládají, že lidé budou trávit více času doma a požadavky na pohodlí tak budou stoupat.

Svět a domy z 100 let

V opravdu chytrém domě by se jeho obyvatelé neměli o nic starat. Senzory na příjezdové cestě budou umět identifikovat vůz a rovnou otevřou garáž. Místnosti samy zvolí vhodnou formu vytápění. Inteligentní lednička by měla sama objednat chybějící suroviny, pračka se zapne v době, kdy je levnější elektřina a podle prádla nastaví program.

Stěny uvnitř bytu budou osázené drobnými senzory, takže budou umět měnit barvu nebo poslouží jako obří televize. Budou navíc tvárné, takže se velikost obytných prostor může rychle měnit. Podobné vlastnosti bude mít i nábytek. Ten by měl reagovat na změny držení těla.

Každý dům by měl být vybaven osobní 3D tiskárnou. Ta může vyrobit vše, co si jen člověk namane. Od nové postele po jídla, navržená a naprogramovaná světovými kuchařskými mistry. Také stavební materiál se promění. Odborníci sní o uhlíkových a skleněných vláknech.

Menší, lehčí, silnější

„Praktičtější je látka, který je tenká a drobná, ale zároveň pevná," říká stavební inženýr z Univerzity ve Stuttgartu James Solly. „Nanovlákna dokážou být až pětkrát pevnější a pětkrát lehčí než ocelové konstrukce."

Zdroj: Youtube

Cílem výzkumníků je také zdokonalit materiály schopné měnit tvar. Ty by uměly reagovat na aktuální povětrnostní podmínky a intenzitu slunečního záření. Dokázaly by také sbírat a ukládat energii, jež by se dala použít na provoz domácnosti. Chytré domy by tak nemusely být závislé na energetické síti. Nehrozilo by tak její přetížení.

Zdroj:

www.futurism.com, www.euronews.com, www.is.muni.cz