Jak se zdá, svět je plný tajemných událostí. Mezi ty teď patří i zvláštní Min Minská světla. Nikdo totiž netuší, co jsou zač. 

Turisty v Austrálii pronásledují podivná světla

Jejich tajemnost netkví pouze v tom, že nikdo neví, co jsou zač, ale také v tom, že ožívají až po setmění. Člověk se jich bojí a ony se bojí jeho. Při jakémkoliv pokusu o přiblížení se tyto bludičky stáhnou. Jako by začaly couvat. 

Úplně poprvé byla k vidění poblíž opuštěné osady Min Min na území Queenslandu. To byl také důvod jejich pojmenování. Nejsou však typická jen svým pojmenováním, ale také svým vzhledem. Bludičky Min Min mají kruhovitý tvar. Velké jsou asi jako čtvrtina Měsíce v úplňku. 

Min Minská světla se vyznačují rozmazanými okraji připomínající ocásek komety. Tyto krajní části se pohybují a navíc vydávají zvuk podobný bzučení včel. 

Disponují bílou barvou, která pak může přecházet v nejrůznější barevnou škálu. Od zelené až blankytně modrou. Tyto putující "koule" se pohybují všemi směry, jakoby tančily na noční obloze. Vynikají také schopností dělit se na dvě a více menších kulovitých útvarů. 

Bludičky Min Min vědci neumějí vysvětlit

Nikdo zatím netuší, kde se vzaly a co je způsobilo. Ani vědci neumí jejich existenci reálně vysvětlit. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Na kloub se jim pokusil dostat i John Pettigrew, australský polyhistor, neurolog a profesor. Ten byl jejich existencí natolik ohromen, že se pokusil vytvořit si vlastní Min Min světlo. 

Právě on je jako jediný také nejblíže k jejich pochopení. Tvrdí, že Min Minská světla jsou skutečná světla připomínající světlomety. Jsou však až příliš vzdálená, aby je bylo možné poznat či spatřit z blízka.

Dle Pettigrewa je může zachytit jen vrstva studeného vzduchu, která se drží těsně nad zemí. Ta totiž dokáže toto světlo ohnout a následně přimáčknout k zemi. Pak je viditelné na velké vzdálenosti. Jakmile se ale vzduchu oteplí, Min Min světla se velmi rychle vytratí. 

Pettigrew při svém zkoumání použil geometrii. Díky té totiž dokázal odhadnout, že světla Min Min mohou mít povahu světlometů. Pokud se tato teorie potvrdí, bude vysvětlení této záhady vcelku banální. Přesto jsou vědci stále zmateni tím, proč se tyto záhadné bludičky objevují zrovna na tomto místě. 

Zdroje:

www.abc.net.au

en.wikipedia.org

www.abicko.cz