Stalo se to v roce 2009. Hector Siliezar se se svou ženou a dětmi vydal na výlet do starověkého mayského města Chichen Itza, kde se nachází chrám mayského boha Kukulkana El Castillo. 

Schylovalo se k bouřce. Nebesa se temně zatáhla a zvedl se vítr. Zanedlouho zahřmělo a turistům se nad hlavami objevily blesky. „Běžte se schovat,” řekl své rodině. „Já udělám dvě tři fotky a přijdu za vámi.” Siliezar zvedl svůj iPhone, namířil ho na pyramidu a cvakl. Když se snímek objevil na obrazovce, muž vytřeštil oči. Z vrcholu posvátné stavby zážil k nebi pruh světla.

Světlo nad pyramidami

Rychle se otočil a utíkal za manželkou. „Podívej, to je neuvěřitelné,” ukazoval ji fotku. Brzy se kolem něj shromáždili další turisté. „Řekli mi, že nikdy nic podobného neviděli. I pro hlavního průvodce byl světle růžový paprsek záhadou. Běžným okem totiž nešel spatřit.”

Fotografie následně obletěla svět. Stala se důkazem, že legendy, které hovoří o tom, že pyramidy jsou rezervoáry zemské energie a vyspělé kondenzátory vystřelující čistou energii do nebe, jsou pravdivé. Jonathon Hill, výzkumný technik na Arizona State University, jenž má na starosti provoz kamer používaných během misí NASA, ale upozorňuje, že jde pouze o závadu fotoaparátu na mobilního telefonu.

„Za paprskem vidíme blesk. Jeho intenzita způsobila, že se snímač choval neobvyklým způsobem. Buď se stalo to, že celý sloupec pixelů vyrovnal své hodnoty nebo jde o vnitřní odraz objektivu,” vysvětluje. „Pravděpodobnější je ale první možnost, kdy zářící světlo odpovídá sadě sloupců pixelů ve snímači fotoaparátu, jež jsou vzájemně elektronicky propojeny.”

Létající lodě v atmosféře

Nad pyramidami se ale objevují i další podivné úkazy, jako například světelné koule nebo disky. I pro ně má věda vysvětlení. Většinou jde o optický klam způsobený meteorologickými jevy, například dopad slunečního světla na mrak narušený větrem nebo leteckou dopravou.

Tyto úkazy se objevují po celém světě, dokonce i v České republice. Na tzv. fallstreak hole upozornil minulý měsíc i Český hydrometeorologický ústav. Disk, vzdáleně připomínající UFO, se objevil nad Poděbrady. Kruhy v mraku se podle odborníků vyskytují v oblačnosti obsahující přechlazenou vodu. „V nich nejsou kapičky vody i při teplotách pod 0 °C zmrzlé. Dojde-li k vnějšími podnětu, přejdou do pevného skupenství. Vznikne tak díra,” píší na své facebookové stránce. 

Podivná světla podle vědců vznikají po průletu raket atmosférou. Pokud dosáhnou určité rychlosti, plynný obal země se zahřeje a zasvítí.

Zdroj:

www.livescience.com, www.youtube.com