Žralok s tváří prasete

Tento typ žraloka se jmenuje žralok hranatý neboli světloun ostnatý (Oxynotus centrina), kterému se v některých přístavech s oblibou přezdívá „prasečí ryba“.

Námořní důstojníci, kteří slouží na Elbě, malebném italském ostrově ležícím v Tyrhénském moři, se postarali o pořádný rozruch, když v září vytáhli z vody jednoho z těchto zvláštních tvorů. 

Netrvalo dlouho a snímky tohoto podivína s placatým nosem se po sdílení na Facebooku rychle staly virálními a vyvolaly nejen zvědavost, ale především fascinaci diváků po celém světě. Na první pohled vypadá tento žralok jako každý jiný, má rychlou šedou siluetu a výrazné hřbetní ploutve. 

Avšak teprve při pohledu do jeho tváře se podobnost s prasetem stává nezaměnitelnou. Jeho plochá hlava, široce posazené oči a tupý narůžovělý čumák mu dodávají nepopiratelný prasečí vzhled. Není to však jen jeho podoba, která mu vysloužila přezdívku „prasečí ryba“. 

Podle Yuriho Tiberta z akvária Elba vydávají tito žraloci při vytažení z vody výrazný chrčivý zvuk, což ještě více upevňuje jejich asociaci právě s prasaty.

Přestože se žralok hranatý vyskytuje ve vodách Středozemního moře hojně, čelí značnému ohrožení ze strany rybářských aktivit. Jejich ostnaté hřbetní ploutve a relativně velké tělo z nich dělají snadný cíl. 

Právě to vede k poklesu jejich populací v průběhu let. Mezinárodní svaz ochrany přírody je klasifikuje jako ohrožený druh, a proto je snaha o ochranu těchto fascinujících tvorů stále naléhavější.

Kde je najdeme

Žraloci hranatí se ale nevyskytují pouze ve Středozemním moři. Obývají také východní část Atlantského oceánu od Norska po Jižní Afriku. Tito žraloci se obvykle vyskytují v hloubkách od 60 do 670 metrů a obvykle dosahují délky kolem 1 metru.

Podívejte se na prasečího žraloka zblízka: 

Zdroj: Youtube

Objev žraloka hranatého rozšiřuje seznam bizarních druhů žraloků vyskytujících se ve Středozemním moři. V červenci 2019 se rybáři v regionu dostali na titulní stránky novin, když nechtěně ulovili „nahého“ žraloka.

Vzácný exemplář zbavený kůže a zubů všechny ohromil. Navzdory neobvyklému stavu se žralokovi podařilo přežít do věku tří let, než ho potkala smrt v sítích rybářů, a zanechal vědce zmatené svým nevídaným vzhledem.

Vědci pokračují v odhalování záhad mořských hlubin a každý nový objev nám připomíná pozoruhodnou rozmanitost a složitost mořského života. Od záhadných žraloků po nepolapitelné mořské tvory – naše oceány nepřestávají udivovat a vzbuzovat úctu.

Zdroje: cnn.iprima.cz, www.novinky.cz, www.irozhlas.cz