Ztracené moře

Americké "ztracené moře", jak se jezeru přezdívá, bylo objevené v roce 1905. Objevil ho teprve 13 letý chlapec, Ben Sands, který si hrál v jeskyni a náhle se propadl kamsi do neznámého světa. 

Ben se plazil úzkým tunelem, až se nakonec dostal k jezeru tak velkému, že jen stěží půjde prozkoumat celé. 

Jezero schované hluboko pod státem Tennessee je největším pozemním jezerem v Americe a pravděpodobně druhým největším jezerem na světě. 

Kromě obrovského množství vody je jezero výjimečné také tím, že je v něm k vidění nespočet krystalů, stalagmitů a stalaktitů, které zdobí všechny jeho stěny. 

Jezero leží uprostřed Velkých kouřových hor v Tennessee. Přesněji řečeno se nachází mezi městy Sweetwater a Madisonville.

Dávno předtím, než jezero objevili lidé, bylo pravděpodobně domovem obřích pleistocenních jaguárů. Celý jeskynní systém obývali také Čerokíjové. Důkazním materiálem je velké množství keramiky, hrotů šípů, zbraní a šperků, které se uvnitř jeskyně objevily.

Nelze prozkoumat

Spekuluje se, že celý jeskynní systém včetně objeveného jezera je natolik velký, že prozkoumat ho celý od začátku do konce je zkrátka nemožné. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Přesnou velikostí jezera si nikdo není jistý. Jen jeho viditelná část je dlouhá 243 metrů a dosahuje šíře 67 metrů. Pod hladinou je však mnoho dalších komůrek, které jsou naplněné vodou. Spekuluje se, že některé se zatím ani nepodařilo objevit. 

Dosud se podařilo zmapovat přibližně 13 akrů vodní plochy jezera. Žádný z průzkumných týmů však neobjevil jeho konec. Jeden z potápěčů se dokonce musel vrátit poté, co se za pomoci sonarového zařízení snažil plochu jezera zmapovat. 

Neobjevil však nic jiného, než obrovské množství černé vody. Dokud se nepodaří plochu jezera plně zmapovat, bude považované za druhé největší jezero světa. Prvenství si zatím drží jeskyně Dračí dech ležící v Namibii. 

Ztracené moře je napájené řadou podzemních toků a podle odhadů obsahuje více než 3,5 milionu litrů vody. 

Zdroje: nusualplaces.org, www.onlyinyourstate.com, www.tnvacation.com