unusualplaces.org, www.onlyinyourstate.com, www.iflscience.com

Jezero je součástí většího jeskynního systému zvaného Craighead Caverns, jehož délka se odhaduje na téměř 50 km. Ač je ztracené moře místním obyvatelům známo již stovky let, oficiálně bylo objeveno až na počátku 20. století. A to malých chlapcem. Jedná se o druhé, dokonce možná i největší nesubglaciální podzemní jezero na světě. I když tím největším je dosud jeskyně Dračí dech v Namibii, je možné že dosud neprozkoumané jezero v Tennessee je ještě větší…

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Chlapec a pak jeskyňáři

"Ztracené jezero" bylo objeveno v roce 1905, kdy na vodu narazil chlapec Ben Sands, který si v jeskyni hrál. Třináctiletý chlapec se zde plazil tunelem a pak se mu podařilo spustit se do jezera. Brodil se zde vodou až po kolena. Ač byl poté přístup k jezeru odpálen, stále není o místě příliš známo. Jeho viditelná část je 243 metrů dlouhá a 67 metrů široká, ale daleko větší část se nalézá pod zemí.

Skupina badatelů do jeskyně přišla až v roce 1915 a právě tehdy objevila podzemní jezero, které se pak stalo oblíbenou turistickou atrakcí. Nachází se uprostřed Velkého kouřového pohoří v Tennessee mezi městy Sweetwater a Madisonville. Kromě toho, že je v ní obrovské množství vody, je jeskyně známá také množstvím krystalů, stalagmitů a stalaktitů, které zdobí její vápencové stěny. Jeskynní systém má za sebou dlouhou historii a je považován za národní přírodní památku Národního parku.

Dnes turistická lokalita je zcela neprozkoumaná

Nyní je zde možné navštívit jeskynní systém i jezero, kde je možné projet se na člunech se skleněným dnem. I přesto však byla dosud zmapována možná ani ne třetina celého jezera a Craigheadských jeskyní. Je velmi pravděpodobné, že se zde nacházejí neobjevené komory a chodby, a hlavně jedinečný ekosystém.

V rámci neprozkoumaného ekosystému zde žije celá řada ryb, mimo jiné i nevidomá ryba známá jako salamandra jeskynní, která je endemická, bohatá populace raků a několik druhů netopýrů. Doufejme, že v budoucnu budou prozkoumány další jeskyně a části jezera.

Neprozkoumané jezero má rozmanitou historii

Ztracené moře, největší podzemní jezero v USA, vzniklo před miliony let, když voda prosakovala vápencovou horninou, která tvoří tuto oblast. Voda rozpouštěla horninu, vytvářela podzemní kanály, a nakonec vytvořila rozsáhlé jeskyně a jezero, které existují dodnes.

Ztracené moře je napájeno řadou podzemních toků a podle odhadů obsahuje více než 3,5 milionu litrů vody. Americké "ztracené moře" je podledovcové, a pravděpodobně se jedná o druhé největší na světě. Existují důkazy, že se zde kdysi vyskytovali záhadní a obávají obří pleistocenní jaguáři. Po nich pak jezero využívali jako úkryt Čerokíjové. Byly zde nalezeny četné artefakty, jako jsou indiánská keramika, hroty šípů, zbraní a šperků.

Po indiánech zde první evropští kolonisté skladovali brambory, pak jeskyni využívali vojáci a dokonce si zde prý schovávali své ilegální zásoby pašeráci alkoholu.

Jak je jezero velké a jaká další tajemství skrývá, dosud nevíme.