Syndrom Marie Antoinetty: Je možné, že jí před popravou zbělely vlasy hrůzou

Lenka Samuely | 16. 1. 2022

Stres. Ve větší či menší míře jsme mu vystaveni denně. Výjimku netvořila ani Marie Antoinetta. Francouzská královna a dcera mocné Marie Terezie. V jejím případě však legendy praví, že kvůli strachu ze své popravy jí přes noc dokonce zbělely vlasy. Je to vůbec možné?

„Já z tebe zešedivím!" Říkávaly naše babičky, když jsme jako děti provedli nějakou lumpárnu. Průpovídka však není pouhým výmyslem. Je založená na reálných příbězích lidí, kterým prý zbělely vlasy hrůzou nebo šokem.

V roce 1535 prý během jediné noci zešedivněl Thomas More, kancléř krále Jindřicha VIII., po tom, co se dozvěděl, že bude popraven. O necelých 40 let později zbělela kštice také Jindřichovi IV. jako následek hrůz Bartolomějské noci. Mezi nejstarší dochované tvrzení o syndromu tzv. Canities subita patří příběh židovského učence, který zešedivěl z přepracování.

Syndrom Marie Antoinetty

Bylo 16. října 1793. Na pařížském náměstí Revoluce se tlačily davy zvědavců a čekaly na hrůzné divadlo. Za pár minut měla být sťata gilotinou osmatřicetiletá manželka Ludvíka XVI., nenáviděná „Madam Deficit“. Když se po vykonání popravy hlava odkutálela stranou, lidé vykřikli hrůzou. Z pod čepce, který měla bývalá panovnice na hlavě, trčely úplně bílé vlasy.

Isabela Bavorská: Královna Prasnice. Proč ji Francouzi tak nenáviděli?
Magazín

Isabela Bavorská: Královna Prasnice. Proč ji Francouzi tak nenáviděli?

Legendy popisují, že vlasy Marie Antoinetty změnily svou barvu přes noc. Z pohledu dnešní medicíny je to ale nemožné. Pro tak náročný fyziologický proces je to moc krátký časový úsek. Jak se ale říká, i na tomto „šprochu, je pravdy trochu".

Šedivé vlasy ze stresu

Na ztrátě vlasového pigmentu se kromě přirozeného procesu stárnutí podílí sympatický nervový systém. Tato síť nervů zasahuje až do kůže a v oblasti hlavy obepíná vlasové folikuly. V nich se nachází množství kmenových buněk, které se při regeneraci organismu mění na pigmentové. Vlasy tak mají světlou nebo tmavou barvu. Pokud však jedinec zažívá vnější hrozbu, v těle se spustí reakce „bojuj, nebo uteč". Do organismu se začne vyplavovat hormon norepinefrin, jež je následně ve vlasových folikulech absorbován kmenovými buňkami.

Nemravná dcera Marie Terezie: Amálie se s matkou nesnášela. Měla spousty milenců
Magazín

Nemravná dcera Marie Terezie: Amálie se s matkou nesnášela. Měla spousty milenců

„Pokud jsou kmenové buňky vystaveny norepinefrinu ze sympatického nervu, aktivují se a ve velké míře začnou produkovat pigment. Ten se ale díky tomu za několik dní vyčerpá až nakonec nezbude žádný," vysvětluje expertka Ya-Chieh Hsu z Harvardovy univerzity. Vlasy tak zůstanou průhledné, respektive šedé.

Krize a šedivé vlasy

Pokud člověk prochází velkou krizí, může opravdu zešedivět za relativně krátkou dobu. Změnu barvy vlasů tak můžeme pozorovat například u nemocných, ale také u vůdčích členů smečky, rodiny nebo u vysoce postavených manažerů. Sama Marie Antoinetta byla nepříjemnému stresu vystavena minimálně dva roky. Zažila nepodařený útěk z Paříže, odloučení od syna a popravu svého manžela. To i na královnu mohlo být moc.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.denik.cz, www.healthline.com

Tagy Harvardova univerzita Jindřich VIII. Tudor kmenová buňka Ludvík XVI. Marie Antoinetta Habsbursko-Lotrinská Marie Terezie Habsburská Paříž poprava Thomas More