Sbohem „největší“

Tyrannosaurus rex, vžitý jako T-rex je jedním z nejznámějších teropodů, tedy masožravých dinosaurů, který před více než šesti desítkami milionů let naháněl strach snad všem tehdy žijícím tvorům. Vyjadřovat to mělo i jméno odvozené z řečtiny, které mu badatelé dali: rex – král, tyrannos – krutovládce a saurus znamená ještěr, tedy „král tyranských ještěrů“. Až do 90. let 20. století byl považovaný za vůbec největšího dravého dinosaura, který kdy svou mnohatunovou váhou dusal rozlehlé pláně Země. Už dva roky poté, kdy se o jeho popularitu postaral v ikonickém Jurském parku Steven Spielberg, (1993), o titul „největší“ přišel díky nálezu fosilie ještěra Giganotosaurus carolinii, která byla objevená v Argentině.

A teď přichází i o svou tvář…

Rodí se nový T-rex

T-rexe známe jako mohutného ještěra s mrňavými horními končetinami, šupinatou kůží, a hlavně vyčnívajícími zuby ostrými jako dýky, kterými rve svou kořist. Zrekonstruovat vzhled prehistorických tvorů jen na základě kostí není snadné. Z žádného z nich se nezachovaly měkké tkáně, kůže. T-rex byl po desetiletí zobrazovaný jako ještěr s tlamou bez pysků. Jeho obrovské obnažené zuby pak díky ilustrátorům a filmařům z něho dělaly děsivé monstrum. Mezinárodní tým vědců však představy o tomto vzhledu ve své studii University of Portsmouth zveřejněné na Science v březnu 2023 zpochybnil.

Tento tým totiž zkoumal staré i nově objevené fosilie T-rexů a zaměřil se na tvar čelistí, strukturu a opotřebení zubů. Složitými analýzami pak zjistil, že jejich sklovina je stejně opotřebovaná na vnější i vnitřní straně, což je zcela odlišné od obnažených zubů krokodýlů. Také proporce lebek naznačují, že měli zuby skryté v tlamě. „Ačkoli se v minulosti tvrdilo, že zuby dravých dinosaurů byly příliš velké, aby je mohly zakrývat pysky, naše studie ukazuje, že ve skutečnosti jejich zuby nebyly neobvykle velké…," uvádí hlavní auto studie Thomas Cullen, odborný asistent paleobiologie z alabamské Auburn University.

Následující video přibližuje studii zubů a čelistí a novou podobu predátora:

Zdroj: Youtube

Odborníci se proto domnívají, že T-rex měl zuby skryté pod šupinatými pysky, podobně jako dnešní ještěři, i když měl tlamu zavřenou. Vzhledem tváře tak spíš připomínal dnešního novozélandského plaze hatéria, který vypadá jako ještěr. Přestože v tomto období žil, pochází ze zcela jiné linie.

Dokreslení jiných vědců

Dle výzkumů terapodi neměli ani potřebné obličejové svaly, aby mohli „řvát“ jako ve filmových ztvárněních. „Dnešní velcí masožravci jsou většinou savci a jejich hlasový projev je řev,“ říká paleontoložka Julia Clarkeová. „Ale když přemýšlíme o T-rexovi, je to zvíře příbuzné ptákům, aligátorům a krokodýlům, a tato zvířata vydávají zcela jiné druhy zvuků.“ Spolu s přírodovědcem Chrisem Packhamem ho pak porovnali s blízkými příbuznými a pomocí trojrozměrných skenů lebky zjistili, že byl naladěný na nízkofrekvenční zvuk – volání jiného rexe, což byl hluboký a hrozivý „hukot“, který byl nejen slyšet, ale i „cítit“.

Clarkeová také analýzou fosilií kostí našla stopy melaninu, který se nachází nejen v lidské v kůži, ale i v peří dnešních ptáků. Nebyl to s největší pravděpodobností šupinatý ještěr s nevýraznými barvami, ale měl pestřejší a nápadnější barvy, jako dnes mnozí plazi: modrou, žlutou červenou. A jako ptáci mohl mít různé skvrny, nebo maskování jako třeba tygr. Kolem očí pak žluté nebo oranžové okraje, které sloužily ke komunikaci, jak se domnívá další vědec Lawrence Witmer, paleontolog z Ohijské univerzity, který našel kolem očí rexe kostěné hřebeny.

T-rex neměl s ptáky společnou jen barvu. Nové fosilní nálezy dokazují, že měl na zádech štětiny podobné peří, které měly ukazovat jeho sílu a asi lákat partnery. Něco jako má lev hřívu, jak říkají badatelé, což je dle nich pro „krále dinosaurů“ příhodné.

A malý dovětek

Nové výzkumy také ukázaly, že T-rex nebyl zdaleka tak mrštný a rychlý, jak se uvádělo. Rozhodně by nedohonil auto jako ve filmu. Běžně se uváděla jeho rychlost kolem 60 km/h. Dle profesora Johna Hutchinsona z londýnské Royal Veterinary College se ale pohyboval nanejvýš 16kilometrovou rychlostí, což se dá přirovnat k běžnému běhu člověka.

A jak říká autor studie, doktor Mark P. Witton z Portsmouthské univerzity: „Znamená to, že mnoho našich oblíbených vyobrazení dinosaurů není správných, včetně ikonického T-rexe z Jurského parku…“

Zdroje: newatlas.com, www.thesun.co.uk, eu.usatoday.com, www.cbc.ca