Od roku 1944 ležel pod vodou v jezeře v Estonsku sovětský tank T-34/76. A již v té době si malý chlapec všiml, že k jezeru vedou stopy po tanku. Viděl i vzduchové bubliny stoupající k hladině po dobu dvou měsíců v kuse. A tyto vzpomínky se mu po desítkách let vybavily. Tank byl poté 14. září roku 2000 skutečně objeven. Jednalo se o tank T34/76 sovětské výroby, 27tunový stroj s maximální rychlostí 53 km/h, objevený v Mätasjärvu v oblasti jezera Kurtna v Estonsku. Na celou akci se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Inzerát a následné vytažení tanku

Poté, co se v novinách objevila zpráva, že "chlapec najde tank zahrabaný v bahně, otevře poklop a uvědomí si, co udělala armáda", začal příběh zajímat i veřejnost.

Tank byl nakonec vytažen z rybníka vozidlem Komatsu D375A-2 po neuvěřitelných 56 letech!

Tehdy se od února do září 1944 v této oblasti odehrávaly těžké boje, v nichž padlo přes 100 000 mužů a 300 000 mužů bylo zraněno.

Tento tank nakonec Němci sebrali sovětské armádě v létě 1944 a zahájili ústup. Je navíc možné, že tank byl záměrně zahnán do jezera a opuštěn, když jeho únosci opustili oblast.

A tanku si všiml tehdy malý chlapec.

Tajemství objevené po půl století

Místní chlapec si tanku všiml náhodou, když spatřil nejprve stopy končící v jezeře a poté bubliny vycházející z vody po celé dva měsíce. Napadlo ho, že v rybníku skončilo obrněné vozidlo. Po mnoha letech, přesně po padesáti letech, pak vyprávěl svůj příběh vedoucímu místního klubu válečné historie "Otsing", Igoru Sedunovovi, a společně pak iniciovali potápěčské výpravy na dno jezera.

Klub má dvě sekce: jednu specializovanou na pátrání po souši a druhou z vyškolených potápěčů, kteří se specializují na podvodní průzkum a vyzvedávání. Druhou sekci vede Mihail Zenov.

Vytažení tanku se stalo celoestonskou událostí

V hloubce 7 metrů objevili skutečně tank spočívající pod třímetrovou vrstvou rašeliny. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

V roce 1999 byl sestaven plán na průzkum dna jezera a poté jeho systematické prohledávání. Ačkoli na vodě neplavaly žádné stopy po oleji nebo mazivu, které by prozrazovaly přítomnost potopeného vozidla pod hladinou, po několika pokusech potápěči skutečně narazili na sovětský tank T-34. Válečné vozidlo bylo prakticky nepoškozeno, jak ukazuje toto video:

Zdroj: Youtube

Na místo dorazil Lennart Meri, prezident Estonska. Poté byl podle zpráv tank T-34 hrdě vystaven ve válečném muzeu ve vesnici Gorodenko. Ale ukázalo se, že to není jistá zpráva.

Tank je opět ztracen?

Před údajným vystavením v muzeu musel tank projít rekonstrukcí a podle estonských zákonů musela skupina pro obnovu počkat pět let, než vstoupí do plného vlastnictví tanku. Když lhůta v říjnu 2006 uplynula, klub a muzeum Otsing se staly plným právním vlastníkem tanku. Ten byl poté vystaven na otočném podvozku ve vesnici Gorodenko, ale pravdou je, že není jasné, kde se vozidlo nachází dnes. Zatím nevíme ani to, zda bylo někdy plně zřízeno muzeum.

Zdroje: tvujmagazin.cz, www.snopes.com