Tajemné pozadí 11. září: Byl teroristický útok jen zástěrkou pojistného podvodu?

11. září 2019 četba na 9 minut
Unesený Boeing 767 se blýží k  jižní věži Dvojčat. Severní je již 16 minut v plamenech

Unesený Boeing 767 se blýží k jižní věži Dvojčat. Severní je již 16 minut v plamenech

Foto: Šíp

Čas letí jako splašený. Uplynulo už 18 let od okamžiku, kdy svět shrůzou sledoval, jak se dvě věže Světového obchodního centra vNew Yorku po nárazu dopravních letadel hroutí kzemi. Za vše mohli islámští teroristé. Taková je alespoň oficiální verze. Co když to ale bylo jinak?

Další teorie mluví o tom, že útoky mohly mít zcela prozaičtější a konkrétnější důvod. Zřícení Světového obchodního centra alias Dvojčat mohlo být obřím pojistným podvodem. Stejně tak se mohl majitel těchto více než 25 let starých a pomalu chátrajících budov snažit tímto způsobem nechtěných staveb „elegantně“ zbavit, aniž by je musel nákladně demolovat. Dvojčata totiž obsahovala spoustu karcinogenní azbestové izolace, kterou by bylo nutné pracně a nákladně likvidovat.

Další hlasy zase hovoří o tom, že 11. září mělo cosi zamaskovat. Mohlo jít třeba o dokonalé zahlazení stop po krádeži zlatých cihel a peněžní hotovosti zbank sídlících ve Dvojčatech vcelkové hodnotě přes jednu miliardu dolarů. Stojí takové jmění za životy téměř 3000 lidí?

Ztracené biliony dolarů

Muhamada Atta

Při zhroucení budov také přišel vniveč archiv energetického gigantu Enron, který se už tehdy potácel na hraně bankrotu a všemožně se ho snažil ve vší tajnosti odvrátit. Právě zničení kompromitujících materiálů mohlo někomu přijít vhod. Krach se přesto společnost zaměstnávající 22 tisíc lidí neubránila. Přišel o rok později a znamenal jeden znejvětších bankrotů vdějinách USA.

Další teorie mluví o tom, že se útoky z11. září snažily odvést pozornost od již provalených problémů. Vtéto souvislosti se nejčastěji mluví o skandálu na ministerstvu obrany, kde se zúčetnictví záhadně ztratilo údajně až 2,3 biliónu dolarů. Jistě není bez zajímavosti, že se kauza poprvé zveřejnila 10. září 2001. Pak už si na ni nikdo ani nevzpomněl.

Podivné spekulace na burze

Po zhřícení Dvojačet zahalil celý Manhattan obrovský oblak prachu.

Pád Dvojčat znamenal obrovskou ránu pro celosvětovou ekonomku. Burzy zachvátila panika a nejistota, ceny akcií silně kolísaly. Kdo se vtakové vřavě dokázal rychle zorientovat, pohádkově zbohatl. Zde stojí za zmínku, že počátkem září 2001 se na amerických burzách odehrál nevídaný počet obchodů, při nichž anonymní investoři spekulovali na pád ceny akcií, kněmuž nebyl žádný objektivní důvod. Konkrétně 6. září tyto obchody tvořily čtyřnásobek běžného počtu a 10. září dokonce jedenáctinásobek. Skutečně jen náhoda?

Filipínská stopa

Málo se také ví o tom, že už vroce 1995 byl na Filipínách zmařen teroristický plán nazvaný Operace Bojinka, který obnášel únos letadel a útok na významná centra americké demokracie jako Pentagon, Světové obchodní centrum nebo Bílý dům. Podrobná dokumentace plánovaných útoků byla předána Američanům. Našel se tam po šesti letech někdo dostatečně šílený na to, aby jej uvedl do praxe?

Největší otazníky

Věděli o tom předem?

Když Georgi Bushovi poprvé řekl poradce o nárazu letadel do Dvojčat, prezident prý ani nehnul brvou a pokračoval vsetkání se školáky. Vypadalo to, že ho zpráva nepřekvapila.

Proč letadlo nesestřelili?

Budova Pentagonu je jedna znejstřeženějších na světě, blízko je i základna sletkou stíhaček vneustálé pohotovosti. Je proto s podivem, že armáda blížící se unesené letadlo nesestřelila a nechala ho narazit do budovy. Na reakci přitom měla dost času, stroj na Pentagon spadl plných 50 minut poté, co první letadlo narazilo do Dvojčat.

Jak to, že Dvojčata spadla?

Oficiální verze hovoří o tom, že hořící letecký benzín dosáhl teploty kolem tisíce stupňů Celsia, kvůli čemuž se roztavily ocelové nosníky a konstrukce se zhroutila. Když ale byly budovy nové, tak se jeden zarchitektů Lee Robertson nechal slyšet, že vydrží teplotu až 2000 stupňů a jsou postaveny tak, aby odolaly nárazu jumbojetu.

Proč se neskácela stranou?

Řada konspirační teorií se pozastavuje i nad tím, jak možné, že se obě věže vysoké 417 metrů zcela shodně zhroutily do sebe. U podobně vysokých budov se přitom dá předpokládat, že se při pádu vychýlí na jednu stranu podobně jako když padá strom. Vdokonalém zhroucení tak mnozí spatřují řízenou demolici, kdy pád nezpůsobil náraz letadel, ale předem nachystané výbušniny na předem pečlivě vypočítaných místech.

Proč je tak „málo“ obětí?

Útoky 11. září si vyžádaly téměř 3000 životů, což je samozřejmě hrozivé číslo. Mohlo být ale ještě mnohem větší. V době nárazu letadel ještě nebyly budovy zdaleka zaplněné, běžně vnich pracovalo až 50 tisíc osob. Skoro to až vypadá, že časný čas útoku někdo zvolil proto, aby obětí bylo co nejméně.

Byly kamery na místě jen náhodou?

Nárazy letadel do Dvojčat se odehrály přímo před televizními kamerami CNN. Štáb byl na místě proto, aby zdokumentoval cvičení hasičů. Skutečně byla jen náhod, že někdo zvyšších míst rozhod o konání akce přesně vden útoku? Zarážející je i fakt, že podobné cvičení se konalo vždy každé dva roky a vroce 2001 bylo mimořádně už po roce.

Symbolika čísla 11

Následné hrátky s čísly mohou být jen matematickou perličkou, ale zároveň se vkrádá na mysl otázka, zda těch náhodných kombinací končících číslem 11 není nějak podezřele moc.
*New York City - 11 písmen
*Afghánistán - 11 písmen
*George W. Bush - 11 písmen
*New York je 11. stát USA
*1. letadlo, které narazilo do budovy Dvojčat, byl let č. 11
*1. letadlo převáželo 92 cestujících. 9 + 2 = 11
*2. letadlo převáželo 65 cestujících. 6 + 5 = 11
*Atentáty byly spáchány 11. 9. 1 + 1 + 9 = 11
*Celkový počet obětí v letadlech činil 254. 2 + 5 + 4 = 11
*11. září je 254. den vroce. 2 + 5 + 4 = 11

Co se stalo 11. září 2001

*19 mužů pod vedením Egypťana Muhammada Atty uneslo čtyři plně obsazená dopravní letadla letící na komerčních linkách. *Dvě z nich (American Airlines č. 11, United Airlines č. 175) narazila do dvou věží Světového obchodního centra.
*Obě zasažené budovy zachvátil požár a do dvou hodin se zhroutily, přičemž poničily další blízké budovy.
*Třetí letadlo (American Airlines č. 77) narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA ve Washingtonu.
*Čtvrté letadlo (United Airlines č. 93) se zřítilo v neobývané oblasti v Pensylvánii po souboji mezi teroristy a pasažéry. Spekuluje se, že mělo zasáhnout Bílý dům nebo Kapitol.

Co sGround Zero

Po zničení Dvojčat zbyla uprostřed Manhattanu obrovská oplocená díra nazývaná Ground Zero. Podle původních plánů se tam už nyní měl tyčit více než půlkilometrový mrakodrap nazvaný Věž Svobody a čtyři další menší budovy. Celý projekt se ale vleče, neustále se předělává a vše ještě komplikují tahanice o výnosné pozemky. Stavební práce se pořádně rozeběhly až letos. Jedno je ale jisté. Ať se na Ground Zero postaví cokoli, půdorysy obou původních Dvojčat zůstanou nezastavěné, pouze budou naznačené a kolem nich vyroste park, kde budou zapsána jména všech obětí.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky