V Dublinu se propadla zem a objevil se tajný tunel. Vědce nevyděsil, ale rozesmál svou nemravností

Lenka Bělská | 22. 5. 2023

Štoly, katakomby, sklepy, šachty i kanály. Aniž bychom si to uvědomovali, pod našima nohama se ukrývá tajuplný podzemní svět. Irský Dublin není výjimkou. S rozvojem města v 18. století a jeho průmyslovým růstem v 19. století byly budované nejen nové domy, ale také tajné tunely, které je propojovaly.

Jeden z nich byl objevený úplnou náhodou. Prozradila ho půl metru široká díra, sahající do hloubky dvou metrů, jež se nečekaně vytvořila na křižovatce Dame Street a George's Street, asi sto metrů od divadla Olympia.

Jak budou vypadat světová města v roce 2100. Umělá inteligence stvořila hrůznou simulaci
Magazín

Jak budou vypadat světová města v roce 2100. Umělá inteligence stvořila hrůznou simulaci

Objevila se hned vedle kanálu. Ústila však do sklepa. „Podle mého názoru byl tento prostor součástí tunelu, o němž se šeptalo již v 19. století,” říká historik Gerry Cooley. „Měl vést do nevěstince.”

Tajný tunel

Vědec si myslí, že tajná chodba byla vybudovaná pod celou nynější Dame Street a propojovala Bank of Ireland, v níž dříve sídlila Dolní sněmovna a Sněmovna lordů, s politiky a oblíbeným vykřičeným domem. 

„I mocní muži chtěli mít možnost vyhodit si z kopýtka. Museli to ale dělat mimo zraky svých voličů,” směje se. „Převážně protestantská střední třída to neviděla ráda.” Podle historika bylo v 19. století běžné, že politici tajně navštěvovali hospody i džentlmenské kluby. 

Zedníci našli zlatý poklad za 21 miliónů Kč a ukradli ho. Byla to největší chyba jejich života
Magazín

Zedníci našli zlatý poklad za 21 miliónů Kč a ukradli ho. Byla to největší chyba jejich života

K cestám měli využívat jak převleky, tak stará sklepení spojující různé rezidence. „Pokud v této oblasti kopete dostatečně hluboko, narazíte na zbytky starého Dublinu až ze středověku,” říká odborník.

Díra na ulici

Na potvrzení své teorie si však Gerry Cooley bude muset počkat. Městské úřady oznámily, že portál do podzemí dělníci již zabetonovali, aby byla na Dame street co nejrychleji obnovená doprava.

Zdroj: Youtube

Tento krok rozčílil řadu nadšenců do historie. Lidé, kterým díra zkomplikovala cestu do práce, si však oddechli. 

Zdroje: www.npr.org, www.metro.co.uk

Tagy Bank of Ireland DAME a.s. v likvidaci Dublin dům sklep Sněmovna lordů tunel