Jeden z nich byl objevený úplnou náhodou. Prozradila ho půl metru široká díra, sahající do hloubky dvou metrů, jež se nečekaně vytvořila na křižovatce Dame Street a George's Street, asi sto metrů od divadla Olympia.

Objevila se hned vedle kanálu. Ústila však do sklepa. „Podle mého názoru byl tento prostor součástí tunelu, o němž se šeptalo již v 19. století,” říká historik Gerry Cooley. „Měl vést do nevěstince.”

Tajný tunel

Vědec si myslí, že tajná chodba byla vybudovaná pod celou nynější Dame Street a propojovala Bank of Ireland, v níž dříve sídlila Dolní sněmovna a Sněmovna lordů, s politiky a oblíbeným vykřičeným domem. 

„I mocní muži chtěli mít možnost vyhodit si z kopýtka. Museli to ale dělat mimo zraky svých voličů,” směje se. „Převážně protestantská střední třída to neviděla ráda.” Podle historika bylo v 19. století běžné, že politici tajně navštěvovali hospody i džentlmenské kluby. 

K cestám měli využívat jak převleky, tak stará sklepení spojující různé rezidence. „Pokud v této oblasti kopete dostatečně hluboko, narazíte na zbytky starého Dublinu až ze středověku,” říká odborník.

Díra na ulici

Na potvrzení své teorie si však Gerry Cooley bude muset počkat. Městské úřady oznámily, že portál do podzemí dělníci již zabetonovali, aby byla na Dame street co nejrychleji obnovená doprava.

Zdroj: Youtube

Tento krok rozčílil řadu nadšenců do historie. Lidé, kterým díra zkomplikovala cestu do práce, si však oddechli. 

Zdroje: www.npr.org, www.metro.co.uk