Stará fotka

Freddy Goodall bydlí v bývalé usedlosti v Brightonu v hrabství Sussex na jihovýchodě Anglie. Dům koupila jeho rodina někdy před třiceti lety a zrekonstruovala ho. Na jedné ze starých zažloutlých fotek, kterými se probíral, byla vyfocená místnost užívaná jako knihovna. V ní byly vidět zcela jasně dveře. Snažil se je najít, ale pak si uvědomil, že musí být zastavěny policemi s knihami. Pár knih vyndal a našel desku s malým otvorem. Poklepem zjistil, že je za ní dutá stěna.

Jako v napínavém filmu

Freddy desku vyjmul a ocitnul se v tmavé zaprášené, poměrně velké místnosti. V podlaze objevil poklop. Otevřel ho a tam stál o zeď opřený žebřík. Slezl dolů a ocitnul se v temné chodbě plné zaprášených pavučin. Objevil dokonce staré vosí hnízdo. Úzká chodba ústila do labyrintu podzemních chodeb s mnoha skrytými místnostmi, které, jak se domníval, mohly být desetiletí, možná i staletí zavřené. Některé z chodeb byly zasypané.

Nebylo to však jen hnízdo, které objevil. „Chodby vedou pod celým domem,“ vysvětluje Freddy na jednom z videí. „… Myslím si, že když se používaly, vedly pod zemí i kilometry daleko, k budovám, ke kostelu.“ Předpokládá se, že je kdysi používalo služebnictvo, aby nerušilo pány a dámy domu.

Zdroj: Youtube

Vzácný nález

Nebylo to však jen hnízdo, co Freddy objevil. V jedné místnosti ležel malý trezor. S kamarády se ho snažil otevřít. Snadné to nebylo, jak ukazuje video, ale nakonec se jim to podařilo. Trezor skrýval knihy. Jeden svazek pochází z roku 1848 a je v něm sepsaná historie domu. Byl v něm také dopis z roku 1837 psaný 2. markýzem z Northamptonu Spencerem Comptonem, který byl domě na návštěvě. Dále pak deska s podpisem 8. hraběte George Stewarta z Galloway z roku 1807.

Usedlost na počátku 20. století sloužila jako škola. V některých místnostech Freddy našel staré učebnice a lavice. Na zdech také objevil vyrytá jména. Myslí si, že se do chodeb mohli dostat rozpustilí žáci, kteří v nich třeba hledali dobrodružství.

„Nechal jsem pokoje tak, jak byly,“ uvedl pro tisk. „… líbí se mi, že jsou stejné už stovky let. V každé místnosti je tolik historie.“ Freddy jistě dál ve svém průzkumu pokračoval. O to, zda něco objevil se už nepodělil.

www.newsweek.com, www.smithsonianmag.com, www.pennlive.com