O pár měsíců později, 27. ledna roku 1835, byla mumie v muzeu Belfastské přírodovědné a filozofické společnosti opatrně prozkoumaná předním irským egyptologem Edwardem Hincksem. Z hieroglyfických nápisů na sarkofágu zjistil, že má před sebou ženu, jejíž jméno bylo Takabuti. V době své smrti byla vdaná a bylo jí asi dvacet let. Byla šlechtičnou a paní velkého domu. Její otec byl kněz, který sloužil bohu slunce Amonovi.

„Od té doby byla Takabuki několikrát studovaná. Až náš výzkum ale odhalil úplné novinky o jejím životě, vzhledu a hlavně příčině smrti. Ženiny poslední minuty života mohly vypadat jako v detektivním filmu,” říká Greer Ramsey, kurátor archeologie v Národním muzeu Severního Irska.

Mumie Takabuti

Nejnovější testy zahrnovaly analýzu DNA a CT vyšetření. Ukázalo se, že žena žila kolem roku 660 před naším letopočtem, na konci 25. dynastie. Měla hnědé kudrnaté vlasy a její DNA obsahuje mitochondriální haploskupinu H4a1. Byla tak více Evropankou než Egypťankou. Její prapředek přišel do Afriky pravděpodobně z Kanárských ostrovů, z Libanonu nebo jižního Iberu.

Skenování počítačovou tomografií také odhalilo, že měla o jeden zub a obratel navíc. Těmito anomáliemi se pyšní pouze 0,02 % a 2 % populace. Mezi nejvýznamnější objev ale patří zranění na zadní straně levé horní hrudní stěny.

„Snímky naznačují, že ji někdo udeřil zbraní s půlkulatým ostřím o délce nejméně sedm centimetrů, což způsobilo její smrt,” říká Dr. Robert Loynes, bývalý ortopedický chirurg a čestný lektor Centra pro biomedicínskou egyptologii Manchesterské univerzity. „Někdo ji napadl zezadu a do útoku dal veškerou sílu. Rána byla hluboká.”

Vražda Takabuti

Vědci předpokládají, že vrahem mohl být asyrský voják nebo člen egyptské armády. Takabuki se tak mohla stát obětí některého z jejích vlastních lidí. Záhadou však stále zůstává, proč ji někdo chtěl zabít.

Zdroj: Youtube

„Mohla se připlést k nějaké potyčce,” říká egyptoložka z Centra pro biomedicínskou egyptologii Rosalie David. „Její skon tak byl nešťastnou náhodou a ne například rodinným spiknutím. Naznačuje to stav jejího těla, které bylo po smrti pečlivě ošetřené a vlasy natočené a upravené.”

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.qub.ac.uk, www.livescience.com