Vědci zrekonstruovali tvář této ohavné černé mumie. Objevila se krásná a mimořádně zajímavá žena

Lenka Bělská | 29. 4. 2023

Thomas Greg obcházel nádherně zdobený sarkofág a kouřil dýmku. Na trhu starožitností v Thébách to bzučelo jako v úle. „Měl byste se rozhodnout co nejdřív. Zájemců mám dost. Teď jsou mumie populární,” obchodník vášnivě gestikuloval rukama. Ir přikývl. „Dobře, beru ji. Pořádně mi ji s sebou zabalte."

O pár měsíců později, 27. ledna roku 1835, byla mumie v muzeu Belfastské přírodovědné a filozofické společnosti opatrně prozkoumaná předním irským egyptologem Edwardem Hincksem. Z hieroglyfických nápisů na sarkofágu zjistil, že má před sebou ženu, jejíž jméno bylo Takabuti. V době své smrti byla vdaná a bylo jí asi dvacet let. Byla šlechtičnou a paní velkého domu. Její otec byl kněz, který sloužil bohu slunce Amonovi.

Egyptská pyramida, o které se mlčí: Armáda areál oplotila, uvnitř našli záhadnou černou tekutinu
Magazín

Egyptská pyramida, o které se mlčí: Armáda areál oplotila, uvnitř našli záhadnou černou tekutinu

„Od té doby byla Takabuki několikrát studovaná. Až náš výzkum ale odhalil úplné novinky o jejím životě, vzhledu a hlavně příčině smrti. Ženiny poslední minuty života mohly vypadat jako v detektivním filmu,” říká Greer Ramsey, kurátor archeologie v Národním muzeu Severního Irska.

Mumie Takabuti

Nejnovější testy zahrnovaly analýzu DNA a CT vyšetření. Ukázalo se, že žena žila kolem roku 660 před naším letopočtem, na konci 25. dynastie. Měla hnědé kudrnaté vlasy a její DNA obsahuje mitochondriální haploskupinu H4a1. Byla tak více Evropankou než Egypťankou. Její prapředek přišel do Afriky pravděpodobně z Kanárských ostrovů, z Libanonu nebo jižního Iberu.

Skenování počítačovou tomografií také odhalilo, že měla o jeden zub a obratel navíc. Těmito anomáliemi se pyšní pouze 0,02 % a 2 % populace. Mezi nejvýznamnější objev ale patří zranění na zadní straně levé horní hrudní stěny.

Tato žena byla nejvyhlášenější kráskou starého Egypta. Podívejte se, jak se změnil ideál krásy
Magazín

Tato žena byla nejvyhlášenější kráskou starého Egypta. Podívejte se, jak se změnil ideál krásy

„Snímky naznačují, že ji někdo udeřil zbraní s půlkulatým ostřím o délce nejméně sedm centimetrů, což způsobilo její smrt,” říká Dr. Robert Loynes, bývalý ortopedický chirurg a čestný lektor Centra pro biomedicínskou egyptologii Manchesterské univerzity. „Někdo ji napadl zezadu a do útoku dal veškerou sílu. Rána byla hluboká.”

Vražda Takabuti

Vědci předpokládají, že vrahem mohl být asyrský voják nebo člen egyptské armády. Takabuki se tak mohla stát obětí některého z jejích vlastních lidí. Záhadou však stále zůstává, proč ji někdo chtěl zabít.

Zdroj: Youtube

„Mohla se připlést k nějaké potyčce,” říká egyptoložka z Centra pro biomedicínskou egyptologii Rosalie David. „Její skon tak byl nešťastnou náhodou a ne například rodinným spiknutím. Naznačuje to stav jejího těla, které bylo po smrti pečlivě ošetřené a vlasy natočené a upravené.”

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.qub.ac.uk, www.livescience.com

Tagy Afrika Kanárské ostrovy Libanon Severní Irsko smrt Théby